Zayıf Bir Bağışıklık Sisteminin 6 Belirtisi. Hasta olmamak için bu belirtileri önemsemelisiniz..

Hastalıklara karşı korunmak için güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine ihtiyacınız var. Bağışıklık sisteminiz, adeta bir kalkan görevi görür ve birçok hastalığa karşı sizi korur.

Zayıf Bir Bağışıklık Sisteminin 6 Belirtisi. Hasta olmamak için bu belirtileri önemsemelisiniz..
Yayınlanma Tarihi : 04 Aralık 2020 07:10

Peki, bağışıklık sisteminizin yeterince güçlü olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Bu yazıda zayıf bağışıklık sistemi hangi belirtileri gösterir detaylıca söz ettik!

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun sizi çeşitli bakteri, virüs ve diğer mikroorganizmalardan koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Çoğu genç ve sağlıklı insanın iyi bir bağışıklık sistemi vardır. Ancak bu, onları her zaman hastalıklara karşı korumayabilir. Bağışıklık sisteminizin zayıflaması durumunda, küçük veya büyük bazı sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Güçlü bağışıklık, herhangi bir enfeksiyona karşı koruma oluşturur. Zayıf bağışıklık sistemi ise daha sık hastalanmanızı tetikler. Beyaz kan hücreleri, bağışıklık sistemini oluşturmada önemli bir rol oynar. Olası bir dış virüs ve bakteri saldırısından korunmanızı sağlayacak beyaz kan hücreleri, kan damarları yoluyla vücutta dolaşır.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması Neden Olur?

Zayıf bağışıklık sistemi, şu nedenlerden dolayı kaynaklanabilir:

  • Kanser
  • Şeker hastalığı
  • HIV
  • Yetersiz beslenme
  • Otoimmün koşullar
  • Bazı tıbbi tedaviler

Zayıf Bağışıklık Sisteminin Belirtileri Nelerdir?

Zayıf bağışıklık sistemi, aşağıdaki belirtileri gösterir:

Aşırı Stres

Hiç bitmeyen stres, bağışıklık sisteminizin zayıfladığının bir işareti olabilir. Sık sık bir şeyler hakkında stresliyseniz ve paniğe kapılmaya başlarsanız, bu durumun sağlık yönünü düşünmenizin zamanı gelmiş olabilir. Yapılan araştırmalara göre uzun süre stres yaşamak, bağışıklık sistemine zarar verebilir.

Sık Hasta Olmak

Bir yetişkin olarak yılda iki ila üç kez nezle olmak normaldir. Fakat sık olarak nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara yakalanıyorsanız, bağışıklığınız düşüktür.

Mide Problemleri Yaşamak

Zayıf bağışıklık sistemi, bazı mide problemlerine neden olabilir. İshal, gaz veya kabızlık ile birlikte mide ağrısı gibi rahatsızlıkların yaşanması, uzun vadede bağışıklık sistemine zarar verir.

Yorgunluk

7-8 saatlik bir uykudan sonra bile kendinizi halsiz, enerjisiz ve yorgun hissetmeniz, bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmadığına işaret eder.

Enfeksiyonlara Eğilimli Olmak

Baskılanmış veya zayıf bağışıklık sistemi, enfeksiyonlara daha kolay yakalanmanıza yol açabilir. Kulak enfeksiyonları ve kronik sinüzit gibi problemlerin yılda birden çok kez görülmesi, bağışıklık sisteminizin güçlü olmadığı anlamına gelir.

Yaraların Çabuk İyileşmemesi

Yaraların yavaş iyileşmesi, genelde altta yatan bir başka sağlık sorunu ile ilişkilidir. Sağlıklı ve etkili bağışıklık hücreleriniz varsa, yaralarınız da hızlı bir şekilde iyileşir. Bağışıklık sisteminiz güçsüz ise iyileşme süresi uzar.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.