Zayıflatıyor Diye Tüketiliyordu Meğerse... Diyete Dair Bilinen Büyük Yanlış!

Zayıflatıyor Diye Tüketiliyordu Meğerse... Diyete Dair Bilinen Büyük Yanlış!

Diyet yapacağım derken her okunulan yapılmamalı. İşte internetin ünlü ettiği ancak aslında hiçbir işe yaramayan o yanlış taktik... Diyet yapmak isteyenler bundan uzak dursun! Hiçbir etkisi yok

Uzman isim açıkladı, meğerse hiçbir faydası yokmuş! Diyet yapmak için geceden suya ceviz atıp sabah içiyorsanız, bilmeniz gereken bir şey var. Diyetisyen Deniz Zünbülcan'ın açıklamalarına göre aslında ceviz suyunun zayıflamaya herhangi bir katkısı bulunmuyor...

Elma ve süt aslında acıktırıyor

Diyet yapmak, daha hızlı kilo vermek, daha uzun süre tok kalmak ile alakalı internette de, basılı kitaplarda ya da dergilerde de pek çok yanlış bilgi mevcut. Örneğin bugüne kadar hep ara öğünlerde daha tok hissettirmesi için elma ya da süt önerilir. Ancak bugüne kadar elma ya da sütü tek başına tüketerek tok hisseden kimse olmamıştır. Çünkü bu besinlerin içerisinde bulunan asit nedeniyle mide halk arasındaki tabirle kıyılır, yani asidi arttırarak daha fazla acıkmaya neden olur. Aslında bu durum bazı diyetisyenlerin belirttiğine göre daha hızlı kilo verdirmektedir ancak yine de bilginin yanlış bir şekilde yayılmış olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Cevizli su yalanı...

Son günlerde çok fazla kullanılan ve tavsiye edilen bir diyet önerisi daha içi boş çıktı. Öneriye göre, geceden bir litrelik suya bir adet büyük ceviz atılır. Sabah ise beklemiş ve sararmış olan bu su içilir, su bitince de ceviz afiyetle yenir. Bu da yağ yakmayı hızlandırmaya yaramaktadır deniyor. Peki gerçekten öyle mi?

Kilo vermeye yardımcı olmuyor

Cevizin çok fazla yararı olduğu aşikar. Hatta içerisindeki doğal yağlar sayesinde selüliti de önleyebilirsiniz. Hatta sabah kalktığınız gibi sindirim sisteminizi temizleyecek kadar su içmek de gerçekten yararlıdır. Ancak Hürriyet'e konuşan Diyetisyen Deniz Zünbülcan'ın açıklamalarına göre aslında bu yöntemin herhangi bir şekilde kilo vermeye katkısı bulunmuyor. Tüketilmesinde olumsuz bir sonucun ortaya çıkmadığını dile getiren Diyetisyen Deniz Zünbülcan, su içmeyi teşvik ediyorsa tüketilmesinde bir sakınca olmadığını hatırlattı. Fakat, yine Diyetisyen Deniz Zünbülcan'ın açıklamalarına bakıldığında aslında cevizli suyun diyette kilo vermeye, yağ yakmaya ya da kolesterolü düşürmeye hiçbir etkisi yok.