Zeytin Hakkında Ortaya Çıkan Şok Edici Gerçek! Bilim İnsanları Şaşırdı

Zeytin Hakkında Ortaya Çıkan Şok Edici Gerçek! Bilim İnsanları Şaşırdı

Sofraların vazgeçilmezi sağlık deposu zeytin hakkında hiç bilinmeyen bir gerçek açığa çıktı! Her gün tüketiyoruz ancak hiçbirimiz bilmiyorduk... İşte zeytin hakkında ilk kez ortaya çıkan o gerçek.....

Zeytin bilim insanlarının ortaya çıkardığına göre bundan tam altı bin altı yüz sene önceden beri insanların besin kaynağıydı. İsrail'de oraya çıkan buluntularda zeytin çekirdeklerinin o yıllardan beri sapasağlam durduğu ortaya çıktı. 

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre zeytinin altı bin yılı aşkındır insan hayatında olduğu ortaya çıktı. İsrail'de ortaya çıkan gerçek bilim insanlarını şaşırtırken zeytinin tüketim tarihine de ışık tutan bazı bilgiler ortaya çıktı.

Arkeologlar, daha öncesinde sular altından kalmış olan bir kayıp şehirde yaptıkları kazılarda en eski zeytin kalıntılarına rastlandı. Tüketim için saklandığı görülen bu zeytinlerin ise salamura yöntemi ile saklandığı görüldü. 

Bilinenlere göre insanlar yedi bin senedir zeytinin yağını çıkarmayı biliyor. Ancak salamura şeklinde depolanarak tüketmek için saklanmasının öğrenilmesi de keşfedilenlere göre bundan bin sene sonra gerçekleşti. Bu şehirde keşfedilen salamura tekniğinin sebebinin is, bölgenin deniz kenarına yakın olması. Çünkü salamura işleminde hem tuz hem de tuzlu su önem taşımaktadır.

Zeytinin faydaları nelerdir?

Zeytin ülkemizde Çanakkale'den Mardin'e kadar yetişen bereketli bir gıdadır. Yağı ayrı kendisi ayrı şifalı olan zeytini kahvaltılarda mutlaka tüketmek gerekiyor. İçeriğindeki yararlı maddeler sayesinde kolesterolü dengeleyen zeytin, antioksidan etkisi sayesinde hücre temizliğini de sağlamaktadır.

Diyet lifleri bulunduran zeytini kilo vermek isteyenlerin de besin programlarına eklemeleri gerekmektedir. Kandaki basınç oranını dengeleyen zeytinin bir yandan da tümörlere karşı etkileri azalttığı bilinmektedir. 

Diğer yandan sindirime yardımcı olan zeytin, içeriğindeki probiyotikler ile bağırsakları destekler. Çoğu kişi probiyotiklerin sadece yoğurt, kefir ve turşuda bulunduğunu sansa da aslında zeytinde de yoğunlukla probiyotik vardır. Bu probiyotikler ise bağırsaklardaki iyi huylu bakterilerin çoğalarak dengelenmesini sağlamaktadır. 

İlgili Haberler
En Yeniler