Zeytin yiyenleri ilgilendiriyor şaşırtan araştırmadan çıkan sonuç. Sadece 1 Damlasında bile..

Zeytin yiyenleri ilgilendiriyor şaşırtan araştırmadan çıkan sonuç. Sadece 1 Damlasında bile..

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytin, insan sağlığına çok faydalı bir gıdadır. Zeytinin tüketilmedi ev neredeyse hiç yoktur.

Zeytinin mucizevi faydalarını öğrendikten sonra daha da fazla tüketeceğinize eminiz.

Zeytinin Faydaları

Zeytinin faydaları ciddi anlamda çok fazladır. Zeytinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Tarih boyunca da sevilerek tüketilmiştir. Tabi her şeyin fazlası zarar olduğu için zeytinde de durum böyledir. Gün boyu çok aşırı şekilde tüketilmemelidir, zaten bu kadar çok tüketen bir kişide yoktur herhalde. O zaman zeytinin faydaları nelermiş, hep birlikte bakalım.

  • Günde 3-5 tane tükettiğinizde, mide ağrılarınızdan kurtulacaksınız.
  • Kanda bulunan fazla kolesterolü yok eder.
  • 5-6 tane zeytin tükettiğinizde, yaklaşık 4mg. demir vitamini alırsınız.
  • Zeytin içerisinde, kalbin korunması için gerekli olan oleik asit barındırır.
  • Vücudumuz için gerekli vitaminle ve aminoasitler vardır.
  • Doğurganlığı ve üreme sistemini geliştirdiği kanıtlanmıştır.
  • Hücre zarlarının kanser gibi hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.
  • E vitamini için alınması gereken besin kaynağıdır.
  • Kan basıncını dengeler.
  • Tam bir diyet lifi kaynağıdır.

Zeytinin faydalarını temel olarak bu şekilde sıralayabiliriz. Aslında daha önemli faydaları da bulunmaktadır. Diğer faydalarını, başlıklar altında anlatmak istedik.

Göz Sağlığı İçin Önemlidir

Zeytin içerisinde barındırdığı A vitamini sayesinde, göz sağlığına faydalıdır. Gözünün için gerekli olan A vitaminin yaklaşık olarak %10 unu zeytin yardımı ile alabilirsiniz. Gözün geceleri daha iyi görmesi için gerekli yardımı, zeytin ile sağlayabilirsiniz. Katarakt, glokom ve yaşa bağlı diğer göz rahatsızlıklarına da iyi geldiği söylenmektedir.

Sindirim Sisteminin Sağlıklı İşlemesine Yardımcı Olur

Zeytinin içerisinde vitamin sayesinde, kolon kanseri riskiniz azalır. Aynı zamanda ülser ve gastrit üzerinde de faydalı olduğu bilinmektedir. Günde 5-6 tane zeytin tüketmeniz, bu hastalıklara karşı koruma ve daha kolay başa çıkmanızı sağlayacaktır. Günlük tüketilen zeytin, sindirimi de kolaylaştıracaktır.

Saç ve Cilt Sağlığı

Zeytinin içerisinde bulunan, yağ asitleri, vitaminler ve koruyucu antioksidanlar sayesinde saç ve cilt sağlığını olumlu etkiler. Saçlara ve cilde sürülmesi için üretilen çok fazla zeytinyağlı ürünler vardır. En faydalı ve etkili yöntem de zeytin yağının direkt kendisi kullanmaktır. Sizi cilt kanserine ve erken yaşlanmaya karşı koruyacaktır. Yüzünüzü yıkayarak, hassa noktalara zeytinyağı masajı yapabilirsiniz. Emilmesini bekledikten sonra soğuk suyla yıkamalısınız. Böylece daha parlak ve sağlıklı cilde sahip olacaksınız.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Diyet listelerinde zeytin daima baş sıralardadır. Zeytin veya zeytinyağlı gıdalar tükettiğinizde, kendinizi tok hissedeceksiniz. Bu tok hissiyatı ile daha fazla yemek yiyemeyeceksiniz. Böylelikle o an en az 200mg daha az kalori almış olacaksınız.

Kansere Karşı Koruyucudur

Zeytin, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde kanser hastalıklarına karşı kalkan görevi görür. Zeytin tüketiminin kanser hastalıklarına karşı koruyucu olması, yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Zeytin tüketiminin faydalı olduğunu unutmayalım.

ULUSALPOST.COM

İlgili Haberler