Zeytinin pek bilinmeyen bir zararı çıktı! Sakın kahvaltıda fazla zeytin yemeyin

Zeytin Türk mutfağının vazgeçilmezidir - Canan Karatay da sürekli yiyiniz diye önerir. Faydalı olduğu için tabak tabak tüketilmesi gerektiği söylenen zeytini çok tüketirseniz..

Zeytinin pek bilinmeyen bir zararı çıktı! Sakın kahvaltıda fazla zeytin yemeyin
Yayınlanma Tarihi : 29 Nisan 2021 09:00

Canan Karatay'ın zeytinden zarar gelmez çok tüketin dediğini biliyoruz. Onun bu açıklamasına bazı hekimlerde destek vererek zeytinin çok faydalı olduğunu ve mümkün olduğunca çok tüketilmesi gerektiğini söylediler. Ancak buna karşı çıkan ve zeytini çok tüketmeyin diyen doktorlar da var.

Faydası Çok Ama Kararında Tüketilmeli

Zeytin geçmiş zamanlardan günümüze insan hayatında var olan önemli bir besin değeri. Zeytini ayrı zeytinyağını ayrı seviyoruz. Özellikle zeytinyağı keşfedildikten sonra saraylarda kralların, padişahların sofralarını süslemiştir. Kraliçe ve sultanların güzellik sırları arasında bulunan zeytinyağı, kısacası insanlar için her dönemde önemli bir besin olmuştur. Bu sebeple de diğer yağların değil zeytinyağının tüketilmesi hatta içilmesi gerektiği bile söyleniyor. Hem zeytin hem de zeytinyağı içeriğinden dolayı oldukça faydalı elbette ancak bir şey unutulmamalıdır ki her şey dozunda güzel.

Vücudunuza fayda sağlamak isterken zarar verebilirsiniz. Örneğin, bir vitamin değeri vücudunuzda olması gerekenden daha yüksek bir değerde bulunuyorsa size fayda değil zarar vermeye başlıyor. Tüketeceğiniz besinlerde tam olarak böyle. Doktorlar bol bol tüketilmesi gerektiğini söylüyor ama ölçülü olmak ve düzenli tüketmek sağlıklı bir hayata merhaba demektir. Atalarımızın da dediği gibi her şeyin fazlası zarar.

Bir de her bünye aynı olmadığı için elbette vücudun ihtiyacı doğrultusunda almak önemli. Kronik bir rahatsızlığınız varsa bu fazla tüketim size zarar verebilir. Örneğin, böbrek hastası iseniz zeytini fazla tüketmek hayatınızı kabusa çevirebilir.Çünkü zeytin kurulma aşamasında bol tuzla temas ediyor ve salamura olarak bekletiliyor. Ya da hipertansiyon hastası iseniz, şeker hastası iseniz bu ürünler hayatınızı olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple sabahları kahvaltıda 7-8 adet tüketmeniz faydalı olacaktır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.