Zeytinyağı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar. Kaliteli zeytinyağı işte böyle anlaşılıyor

Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde zeytin hasadı devam ediyor. Aynı zamanda zeytinyağı üretimi de tüm hızıyla devam ediyor.

Zeytinyağı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar. Kaliteli zeytinyağı işte böyle anlaşılıyor
Yayınlanma Tarihi : 01 Mayıs 2021 13:00

Balıkesir Üniversitesi Edremit MYO. Zeytin ve Zeytinyağı Teknolojileri Bölümü Görevlisi Mücahit Kıvrak, zeytin yağlarının donma noktasının bir kalite kriteri olmadığını ve bilinenin aksine en iyi kızartmalık yağın da zeytin yağı olduğunu söyledi.

Balıkesir Edremit Körfezi’nde zeytin toplama çalışmaları ve zeytin yağı üremi devam etmektedir. Bölgenin zeytin konusundaki kalitesinden dolayı üretilen zeytin yağları, raflarda yerlerini aldı.

Birçok kişinin yanlış bilgiler doğrultusunda zeytinyağı tükettiğini dile getiren Mücahit Kıvrak, ‘’Zeytinyağı hakkında özellikle donma konusu bize de çok geliyor.

Zeytinyağının donması 8 derece sıcaklıklarından başlayabilir ve -30, -35’lere kadar düşebilir. Bu yüzden buz dolabına konulan zeytinyağlarının donması, zeytinyağı kalite kriteri değildir.

Asla kalite kriteri değildir. Zeytin yağının kaliteli veya kalitesiz olduğunu donma durumu ile anlayamayız. Böyle bir durum söz konusu değildir.’’ sözlerini ekledi.

Zeytinyağının kalitesinin ve saf olmasının buzdolabına konarak anlaşılamayacağını dile getiren Mücahit Kıvrak, ‘’Kimyasal özelliklerini ve duyusal özelliklerini inceleyerek, zeytin yağının gerçek veya saf olduğunu ve zeytinyağının kaliteli olduğu hakkında bilgi edinebiliyoruz. Tüketicilerimiz ve üreticilerimiz bunu anlamak için zeytin yağını buzdolaplarına koyuyorlar, bu yapılan bir hatadır.’’ sözlerini dile getirdi.

Zeytinyağı hakkında yanlış bilinen bir diğer bilgi ise zeytin yağı ile kızartma yapılmaz bilgisi olduğunu dile getiren Mücahit Kıvrak, ‘’Bir başka yanlış bilinen bilgide, ‘Zeytinyağı ile kızartma yapılmaz’. Aslında zeytin yağı ile çok güzel kızartmalar yapılır.

Çünkü zeytinyağı, sıcağa karşı en dayanaklı yağlardan biridir. 240 santigrat dereceye kadar çıkan dumanlanma noktası durumu söz konusudur. Evlerinizde kızartmalarınız için güvenle zeytinyağını tercih edebilirsiniz. Kesinlikle yanlış bilinen algılara, market raflarındaki görünen reklamlara aldanmasınlar. Zeytinyağı kızartmalar için en güzel yağlardan bir tanesidir.’’ sözlerini ekledi.

Mücahit Kıvrak, zeytinyağının kalitesinin dolapta donmasıyla anlaşılamayacağını ve halk arasında yanlış bilinen ‘Zeytinyağından kızartma olmaz’ algısının da yanlış olduğunu ve zeytinyağı ile çok güzel kızartmalar olacağını belirtti.

Sitemizden Alıntılanan içerikler Ulusalpost.com Aktif Link vermeden kopyalanamaz...

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.