Zeytinyağı Hilesini Anlamak Hiç Bu Kadar Basit Olmamıştı 1 Kaşığı Alın....

Son zamanlarda fiyatı en çok artan ürünlerin başında gelen zeytinyağında hileli ürün sayısı da artınca uyarı geldi. Hile nasıl anlaşılır?

Zeytinyağı Hilesini Anlamak Hiç Bu Kadar Basit Olmamıştı 1 Kaşığı Alın....
Yayınlanma Tarihi : 15 Ocak 2021 20:40

Zeytinin özünden elde edilen zeytinyağında hile skandalı tepkilere yol açıyor. Sofralarımızın ve yemeklerimizin vazgeçilmezi olan zeytinyağını almak neredeyse artık lüks haline geldi.

Fiyatı gittikçe tırmanışa geçen zeytinyağı hakkında ise uzmanlar uyarıyor. Ucuz diye aldığınız bazı yağlar hileli olabilir. Yemeklerinize kullanmanız durumunda ise sağlığınızı bozabileceği gibi sizi de zehirleyebilir.

Bu yüzden güvendiğiniz markalardan ve güvendiğiniz satıcılardan almanızda fayda var.

Ancak bütün bunlara rağmen zeytinyağındaki hileyi anlamanın bazı yolları var. Bu konuda uzman görüşlerini sizlerle paylaşmak istedik. Uygulayacağınız bu yöntemler sayesinde almış olduğunuz zeytinyağı hileli mi değil mi? Anlayabileceksiniz. İşte Hileli zeytinyağını anlamanın en kolay yolları. Bu püf noktalarını sizlerde arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Onların da yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

İşte Uzmanların Yöntemi 

Uzmanlar, sızma zeytinyağının gerçek olup olmadığını anlamak adına şu yöntemi uyguluyor ve sizlere de öneriyorlar. Uzmanların önerdiği bu yöntemde dikkat etmeniz gereken asıl nokta koku. Bu yöntemde ihtiyacınız olanlar bir çay bardağı ve zeytinyağı, gerisi sizin koku duyunuza kalmış.

Uzmanların önerdiği bu işlemde, bir çay bardağına zeytinyağı doldurun. Daha sonra bir elinizle bardağın ağzını kapatın ve diğer avucunuzun içinde çevirmeye başlayın. İşlem süresince zeytinyağı dolu bardağın ağzını kapadığını elinizi kesinlikle çekmeyin. Çevirme işlemi esnasında zeytinyağı ısınarak içerisindeki olumlu ya da olumsuz kokuyu bardak ile avucunuzun arasına bırakacaktır. 

3-5 dakika sonra bardağı burnunuza yaklaştırın. Bardağı kapadığınız elinizi yavaşça çekin ve koklayın. Koklama esnasında taze biçilmiş çimen, domates sapı, çağla badem gibi kokular yani taze zeytin kokusu aldığınızdan emin olun.

Koklama işleminin ardından, yağdan bir kaç yudum alarak ağzınızda dolaştırın. Bu işlem de ise dilinizde iğne batmasına benzer şekilde acılık hissetmelisiniz. Daha sonra yağ ağzınızdayken dişlerinizin arasından çekeceğiniz havayı burnunuzdan geri verin. Bu uygulamadan sonra boğazınızda yanma hissi oluşacaktır.

Özetle, taze koku, dilinizde hissettiğiniz acılık hissi ve boğazda oluşan yanmanın hissi ne kadar çok ise en doğal sızma zeytinyağını almış olursunuz.


 

İlgili Haberler