Zeytinyağı Kullanırken Yapmaktan Kaçınmanız Gereken 5 önemli şey

Zeytinyağı Kullanırken Yapmaktan Kaçınmanız Gereken 5 önemli şey

Şifa kaynağı olduğu bilinen zeytinyağını tüketmeden önce mutlaka bunları bilin. Dikkatli tüketilmediğinde zehre dönüşebiliyor. Bu beş hatayı yapmaktan kaçının yoksa zeytinyağının faydasını değil zararını görürsünüz...

Ege ve Trakya bölgesinde yetişen lezzetli ve en sağlıklı yağlardan biri olan zeytinyağının orijinalini kullanmak çok önemli. Ancak çok daha önemlisi bu gıdanın saklama ve tüketilme koşulları. Çünkü bu beş yanlışa düşüldüğünde hem daha kısa sürede bozuluyor hem tadı kötüleşiyor hem de alınacak yarar zarara dönüşüyor. İşte dikkat etmeniz gereken beş nokta...

Zeytinyağınızı aldığınızda şişe değiştirecekseniz mutlaka dikkatli olun. İlk olarak zeytinyağını hangi koşullarda saklamak gerektiğini öğrenelim. Şişe olarak koyu renkli bir cam şişe her zaman daha iyidir. Açık renkli ya da şeffaf seçilmeme sebebi ise tamamen ısı ile alakalı. Oda sıcaklığından biraz daha soğuk bir ortamda tutulması gereken zeytinyağını güneş ışınından da alabildiğine korumak gerekiyor. 

Oksitlenmeye karşı iyi koruyun

Zeytinyağını nemli bölgelerden bile uzak tutmak gerekirken bir yandan da sıcağa karışı korumak gerekiyor. Mevcutsa evdeki kilere eğer yoksa da kapalı ve ısı bulunan ortamdan uzak bir yerde saklanması gereken zeytinyağını iki yıla kadar doğru bir şekilde saklayabilirsiniz. Ancak bu noktalara dikkat edilmediğinde maalesef iki aya kadar bozulacaktır. Diğer yandan ısıya maruz kaldığında bir yandan da oksitlenen zeytinyağını mutlaka tadının bozulmasına karşı korumak gerekiyor. Oksitlenme sonucunda tadı kötüleşen zeytinyağı hızla bozulacaktır da...

Hangi ısıda pişirdiğinizi iyi bilin.

Normal şartlarda zeytinyağını yüz altmış ya da yüz seksen santigrat derece aralarında derin kızartma için kullanmak gerekiyor. Fazla ısıtıldığında ise dumanlanarak yanar. Tavada en fazla yüz yirmi santigratta ve fırında da en fazla iki yüz santigratta pişebilir. Bu nedenle zeytinyağı kullandığınız tariflerde özellikle fırın ayarına dikkat edin yoksa sağlıklı diye pişirdiğiniz yemek sizi kanser bile yapabilir.

Son tüketim tarihi zeytinyağında da önemli

Sağlıklı olması sonsuza kadar kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Şişeler üzerinde bulunan son kullanma tarihi mutlaka dikkate alınalı. Hatta marketten alınanlar zaten açıldığı andan itibaren iki ya da üç ayda tüketilmeli. Ancak belirtilen şartlara dikkat edilmesi halinde iki yıl kadar dayanabiliyor. 

Soğuk sıkın zeytinyağlarında ufak zeytinler de vardır bu nedenle soğuk sıkım alınan zeytinyağları mutlaka çok daha kısa sürede tüketilmeli.

Zeytinyağının rengi hasadından çeşidine kadar farklılaşabiliyor. Bu durumda yeşil renkte olduğunu görüp zeytinyağı satın almayın çünkü renk ile kişileri kandırmak çok kolay. Bunun yerine zeytinyağı üreticilerinin önerdiği gibi ya bilindik bir mandıra ya da köyden ya da sıkı denetimler nedeniyle bilindik markalardan zeytinyağı almaya özen gösterin.