Zeytinyağında Büyük Gelişme! Fiyatlarla İlgili Kritik Açıklama Geldi...

Zeytinyağında Büyük Gelişme! Fiyatlarla İlgili Kritik Açıklama Geldi...

Zeytinyağındaki oyuna darbe vurulacak ancak... Zeytinyağı fiyatları bu sene nasıl olacak? Zeytinyağı ile ilgili kritik gelişme, Bakanlık düğmeye bastı. Zeytinyağı fiyatlarına yansıma nasıl olacak? Bu sene zeytinyağı...

Zeytinyağında tağşiş tarihe karışacak! Bunge Gıda’nın Ülke Lideri Turgut Yeğenağa'nın yaptığı açıklamalara göre hem Tarım Bakanlığı hem de Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi zeytinyağının tağşiş ürünlere anında müdahale edecek bir tim kurmaya hazırlanıyor.

Tağşişe karşı tim kurulacak

Milliyet'ten Hanife Baş'ın haberine göre tağşiş zeytinyağının önüne geçecek bir tim kurulacak. Komili, Kırlangıç ve Sezai Ömer Madra markalarını bünyesinde bulunduran Bunge Gıda’nın Ülke Lideri Turgut Yeğenağa'nın açıklamalarına göre zeytinyağında taklit ve başka yağlarla karışarak tağşiş eden dolandırıcıların önüne geçmek için adımlar atılacak.

Vatandaş piyasa değeri çok yüksek olan zeytinyağının ucuzunu ararken özellikle teneke kutularda satılan denetlenmeyen ucuz zeytinyağlarında çok fazla sahtecilik olduğunu dile getiren Yeğenağa, sadece satıcı değil, tüketicinin de bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ekonomiye darbe vuruyor

Yol kenarlarında ya da internette satılan ve beyaz teneke denen paketsiz gıdalarda ilk olarak tüketicinin eğitilmesi gerektiğini söyleyen Yeğenağa, markasız, ucuz ve güvenilir olmayan zeytinyağını tercih etmemesi için çalışmalar yürütülmesi gerektiğini hatırlattı. Tağşişin özellikle yol kenarlarında yaygın olduğunu dile getiren Yeğenağa, bunların tüketilmesinin  zararının büyük olduğunu vurguluyor.

Çünkü sahtecilik ilk olarak üreticinin emeğini sömürüyor. Tüketiciye de büyük arar veren sahte yağlar bir yandan da ekonomiye darbe vuruyor. 

Zam gelmesi muhtemel

Zeytinyağının yıllık bazda ülkece üretim toplamı önceki sene 230 bin tondu. Ancak bu yıl aynı oran 170 binlere kadar gerilemiş durumda. Rekolte tam olarak haziran ya da temmuz ayında belli olacak fakat eğer 170 binden daha az bir miktarda oluşursa zaten zamlı olan zeytinyağı fiyatları daha da pahalı olacak. 

Bu sene sadece bize yetecek

Zeytinyağı fiyatlarında üretim maliyeti de artmış durumda. Gübreler ve ilaçlar yurt dışından ithal edilirken bu sene az üretim söz konusu olduğu için ihracata gidilemeyecek. Zeytinyağını sadece içeride tüketebileceğiz.