Zeytinyağının sahtesi anlamak artık basit! Bu test yöntemiyle artık sizi kimse kandıramayacak

Zeytinyağı Türk mutfağının en çok kullanılan besin türlerinden. Ancak bazı hileciler onu zehre dönüştürebilir. Peki nasıl iyi zeytinyağı anlaşılır?

Zeytinyağının sahtesi anlamak artık basit! Bu test yöntemiyle artık sizi kimse kandıramayacak
Yayınlanma Tarihi : 31 Mart 2021 08:00

Sofralarımızın lezzeti zeytinyağının da sahtesini yaptılar. Faydalı olduğu için tükettiğimiz zeytinyağının içine katkı maddesi kullanarak maliyeti düşüren ancak hayatımızı da tehlikeye atan sahtekarlarla baş etmenin yöntemi zeytinyağının gerçeğini sahtesinden ayırmakta geçiyor. 

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

 • Zeytinyağını bir bardağa doldurup buzluğa atıp yarım saat bekleyin eğer kristalleniyorsa yağ gerçektir.
 •  
 • Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da zeytinyağlarının dibinde bulunan siyah minik parçalardır. Çünkü bunlar zeytinin tortusudur.
 •  
 • Bir bardağın yarısına zeytinyağı doldurup diğer yarısına tuz ruhu döküp karıştırın. Gerçek
 •  
 • zeytinyağının rengi aynı kalmaya devam edecek fakat rengi değişiyorsa sahtedir.
 •  
 • Katkısız zeytinyağı donar, soğuktan oda sıcaklığına geçince eskim kıvamına döner
 •  
 • Has zeytinyağı içinde asit barındırır. Tadına baktığınızda hafif genzinizi yakıyorsa gerçektir.
 •  
 • Bir bardağa su ile zeytinyağını dökün zeytinyağı suyun üstüne çıkıyorsa gerçektir.

Doktorlar Öneriyor! Her Gün Bir Kaşık İçilince O Sorunu Yok Ediyor

Zeytinyağının faydalı olduğu biliniyor ancak bu faydası ilk kez gün yüzüne çıktı. Her gün aç karnına bir kaşık zeytinyağı tüketince mide ülseri önleniyor! İşte zeytinyağının faydaları...

Kilo vermeye fayda sağlıyor

Zeytinyağı, yüksek ısıya da dayanıklı bir yağ olarak hem yemeklerde hem de salatalarda kullanılabilmektedir. Hatta sek olarak içilebilen zeytinyağından kilo alacağım diye korkmayın. Zeytinyağı sek olarak içildiğinde başta ses tellerini ve boğazları yumuşatarak temizlemektedir. Mideye de iyi gelen zeytinyağı, bir yandan da kilo vermeye yardımcı olur.

Kilo vermek istiyorsanız beslenme programınıza zeytinyağını mutlaka ekleyin. Zeytinyağı, dolan bir bileşen olduğu için hem kan şekerini dengeleyecektir hem de antibakteriyel özellikleri ile vücuttan toksikleri uzaklaştıracaktır. 

Beyni ve hafızayı destekliyor

Zeytinyağı beyin sağlığı açısından da önemli bir gıdadır. Zeytinyağı tüketerek beyin hücrelerinizde bulunan plakları temizlemeyi sağlamaktadır. Beyin gelişimine de fayda sağlayan zeytinyağı, zihne de iyi gelmektedir. Hafızayı güçlendiren bir etkiye sahip olan zeytinyağının Alzheimer'a karşı etkili olabileceği tartışmalar arasında.

Günlük olarak sadece otuz gram sızma zeytinyağı tüketmek vücutta bulunan bakterileri on dört günde yok ettiği biliniyor. Bunun yanında iltihaplanmayı da azaltan zeytinyağı, hem vücudu hastalıklara karşı korur hem de cildi iyileştirir.

Limonla karışınca...

Zeytinyağını doğal olanından seçmek önem taşımaktadır bu nedenle marketten bile alsanız üzerindeki etiketlerin ne anlama geldiğini mutlaka bilin. Doğal zeytinyağı ile birlikte limonu karıştırarak tüketirseniz, sindirim sisteminiz için büyük bir iyilik yapmış olacaksınız. Çünkü bu karışım sayesinde karaciğerler ve safra kesesi aktifleşecek ve vücuttaki toksitlerin atımı hızlanacaktır. Güçlü bir antioksidan olan zeytinyağı ve limon karışımı vücudu resmen baştan aşağı temizler.

Ne zaman tüketilmeli?

Zeytinyağının içme ya da yeme süresi aslında bulunmamaktadır. Vücuda girdiği andan itibaren faydalarını göstermeye başlayan zeytinyağını yine de her sabah aç karnına içmeyi alışkanlık haline getirirseniz ondan daha fazla yarar sağlayabilirsiniz.

İlgili Haberler