Zeytinyağıyla ilgili araştırmada ezber bozan sonuç bir damlası bile geriliyor ve de..

Zeytinyağıyla ilgili araştırmada ezber bozan sonuç bir damlası bile geriliyor ve de..

Zeytinyağı yapılan araştırmada yine ezber bozdu! Dünyanın en sağlıklı gıdası olarak bilinen zeytinyağıyla ilgili bilmeniz gerekenler:

Salatalarıma mutlaka zeytinyağı kullanıyorum. Hatta çorbalarıma bile içerken bir kaç damla damlatıp öyle içiyorum.

Zeytinyağının faydalarını zaman zaman Canan Karatay her fırsatta dile getiriyor. Ancak zeytinyağının faydalarını hala bilmeyenler olsa gerek ki zeytinyağı tüketimine özen göstermiyorlar.

Oysa zeytinyağı en faydalı meyve sularından. Meyve suyu dediğimiz için şaşırmış olabilirsiniz ama bu bilgi bize ait değil Canan Karatay'a ait..

Canan Karatay zeytinyağı dünyanın en sağlıklı meyve suyudur zeytinin özüdür rahatlıkla içebilirsiniz hatta çocuklarınız bile içebilir diyor.

İşte Canan Karatay'ın Dünyanın en sağlıklı gıdası dediği zeytinyağıyla ilgili kritik bir araştırma yapıldı. Araştırmada ezber bozan sonuçlar vardı: İşte o araştırmada yer alan tüm detaylar.

BİR DAMLASI BİLE BİLİŞSSEL GERİLEMEYE KARŞI KOYUYOR..

Akdeniz tipi beslenmenin yararları üzerine çok yazıldı, çizildi. Son bir araştırma ise, bu beslenmenin vazgeçilmez parçası ekstra sızma zeytinyağının, bilişsel gerilemeye karşı koruduğunu ortaya koydu.

Philadelphia’nın Temple Üniversitesi’nden araştırmacılar, ekstra sızma zeytinyağının hafızayı ve öğrenme becerisini koruduğunu, Alzheimer’ın klasik belirtilerinden olan amiloid-beta plaklarının ve nörofibril yumaklarının oluşmasını azalttığını açıkladı.

Araştırmacılar, zeytinyağının enflamasyonu azalttığını ve otofaji denen sürecini tetiklediğini belirtti. Otofaji, hücrenin bozulmuş toksik yapılarının, hücrenin kendi lizozomu tarafından sindirilmesi demek. Sindirilenlere bu amiloid plakları ve nörofibril yumakları da dahil.

Araştırmanın başındaki isimlerden Domenico Praticò, ekstra sızma zeytinyağıyla beslenen farelerin beyin hücrelerinde daha fazla otofaji yaşandığını, plakların ve yumakların da azaldığını söylüyor.

Araştırmacılar, Alzheimer’in üç vasfına göre fareleri değerlendirmeye aldı. Hafızada bozulma, amiloid plaklar ve nörofibril yumaklar. Fareler iki gruba ayrıldı. Bir gruba ekstra sızma zeytinyağı zengin beslenme uygulandı, diğer grup ise normal beslendi.

Zeytinyağı verilen fareler daha altı aylıktı ve Alzheimer’in hiçbir belirtisi ortaya çıkmamıştı. 9 ve 12 aylık olduklarında iki grup fare arasında görünürde bir fark olmasa da çalışma belleği, görsel hafıza ve öğrenme becerilerinde, zeytinyağı verilen farelerden daha iyi sonuç alındı.

Farelerin beyin dokularının analizinde başka farklılıklar da var.

Göze çarpan en önemli farklılık sinaptik entegrasyonda. Sinir hücreleri arası iletişim olan sinapsın bütünlüğü, ekstra sızma zeytinyağı verilen farelerde korunmuş. Ayrıca sinir hücrelerinde otofajinin canlanması önemli ölçüde artmış.

Araştırmacıların bundan sonraki hedefi, 12 aylık olan ve Alzheimer belirtilerini göstermeye başlayan farelere zeytinyağı verildiğinde ne olacağını görmek. Zira bir hasta bunama şüphesiyle doktora gittiğinde hastalık genelde başlamış oluyor. Zeytinyağının sonradan beslenmeye dahil edilmesi, hastalığı durdurabilir ya da geri çevirebilirse, bu Alzheimer’a karşı büyük bir başarı olacak.

Temple Üniversitesi’nin araştırması 21 Haziran’da Klinik ve Translasyonel Nöroloji Tutanakları’nda yayınlandı.

Amerikaninsesi.com

İlgili Haberler