Ziraat Bankası Duyurdu Konut Alacaklara Devlet 30 Bin TL katkı verecek

Ziraat bankası bankası devlet desteğini duyurdu. Ev almak isteyenler için büyük bir fırsat çıktı. 30 Bin Türk lirası ve daha fazla devlet desteği almak isteyenler için kritik detay ne? Ziraat Bankasına devlet konut desteği için başvuru yaparken...

Ziraat Bankası Duyurdu Konut Alacaklara Devlet 30 Bin TL katkı verecek
Yayınlanma Tarihi : 30 Haziran 2021 21:30

Ev sahibi olmak isteyenlere yirmi altı bin 995,96 liradan başlayan devlet katkısı yapılacak. İlk kez ev alacak olanlar için birikimlerinin yüzde yirmisi oranında devlet yardımından faydalanmak için ise Ziraat Bankası'ndan detaylı açıklama geldi.

En az üç sene birikim istiyor

Kamu bankası olan Ziraat Bank'a başvuruda bulunarak düzenli şekilde yatırım yapan kişilere devletten yirmi altı bin liradan daha fazla destek geliyor. En az üç senelik düzenli birikim yapanlar için alınacak ilk konutta yüzde yirmiye kadar devlet katkısı söz konusu. 

Başvuru şartlarında bu detaya dikkat

Konut hesabından faydalanmak için ise 07 Mart 2015 senesinden itibaren herhangi bir konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartı aranıyor. Şartı sağlayan kişi yaptığı başvuru ile beraber konut almadan önce en az 26 ay yani üç sene düzenli birikim yapmalı. Bunu yanında konutu aldıktan sonraki altı ay içerisinde de bazı belgelerle beraber bankaya başvuruda bulunmalı. Altı ay içerisinde yapılan başvuru sonucunda düzenli birikimin en fazla yüzde yirmisi kadarı Devlet Katkılı Konut Hesabı’ndan çekebilecek. Ancak söz konusu hesaba düzenli yatırım yapılmazsa devlet katkısı hakkı kaybediliyor. Bu nedenle uygun bir hesap seçmek ve ödemelerde titiz olmak gerekiyor.

thumbs-b-c-4fe9aef8e8103e7c7d93258a7a1794e9.jpg

Yatırım Oranları nedir?

En az 36 aylık vadeden 47 aya kadar vade ile yatırım yapan vatandaşlar en fazla 26.995,96 TL olmak üzere birikimlerinin yüzde on beşi kadar devlet katkısı alıyor. Eğer 48 ila 59 ay arasında vade ile düzenli yatırım gerçekleştirilirse, yüzde 18'lik devlet katkısının en fazla 29.072,57 TL olduğu biliniyor. Altmış ay ve daha fazla birikim yapan vatandaşa ise  31.149,18 TL'ye kadar devlet katkısı yapılıyor. Bu noktada da  devlet katkısı, yapılan birikimin yüzde yirmisi üzerinden hesaplanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.