Ziraat Bankası Müşterilerine Son Tarihi Vererek Uyardı! Başvurmayanın Hesabındaki Para Resmen Yanacak...

Ziraat Bankası Müşterilerine Son Tarihi Vererek Uyardı! Başvurmayanın Hesabındaki Para Resmen Yanacak...

Dev kamu bankası Ziraat bankasında hesabı olanları ilgilendiriyor. Dev bankaya eğer vaktinde başvuru yapılamazsa tüm paralar yanacak. Ziraat Bankasından son uyarı geldi, ikaza göre...

Ziraat Bankası zaman aşımına uğramış olma ihtimaline karşın müşterilerini uyardı On sene içerisinde herhangi bir hareket olmayan hesaplardaki paralar Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM)'ye aktarılacak. Hesaplarınızı kontrol etmek için ise...

217 milyon lira para yandı...

Kaydedilen verilerin gösterdiğine göre banka hesaplarını açarak sonrasında unutan kişi sayısı çok fazla. On sene içerisinde herhangi bir hesap hareketi olmayan kişilerin paraları Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu'na (TMSF) devrediliyordu. Hatta bu zaman aşımı listesi on sene içerisinde 1 milyon 44 bin hesap ile beraber 217 milyon lira kadar para TMSF'ye aktarıldı. Büyük oranlarda bir para akışı söz konusu olurken Ziraat Bankası da kendi müşterilerini uyardı.

Ziraat Bankası müşterilerine seslendi

Kamu bankası, 2022 senesinde zaman aşımı yaşayacak olan hesapların olduğu bir liste yayınlayarak müşterilerini uyardı. Ziraat Bankası, eğer bu hesapların sahipleri bankalarına başvurmazlarsa hesaplardaki paraların Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM) aktarılacağını da duyurusuna ekledi.

Sadece hesapları kapsamıyor!

Ziraat Bankası, 2015 senesinde Resmi Gazetede yayınlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 24. maddesini paylaştı. Bu maddeye göre ise yalnızca hesaplar değil; her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıklarının da on sene boyunca işlem görmemesi halinde hem ana para hem de faiz parasının YTM'ye aktarılacağını duyurdu.

Unutulan hesap nasıl sorgulanır?

Açılan hesapların unutulmuş olma ihtimali karşısında her bankanın ayrı ayrı listelerinde isim aratmaya gerek yok. Hem Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı, hem de e-devlet konu ile alakalı olarak kolları sıvadı. Zaman aşımı sorgulaması için ister e-devlet sistemi üzerinden isterse de zamanaşımı nokta org sistemi üzerinden sorgulama yapılabilir. 

En Yeniler