Ziraat bankası ve İş bankası ile Halkbank art arda duyurdu! Hesabı olanların başvuru yapması istendi

Ziraat bankası ve İş bankası ile Halkbank art arda duyurdu! Hesabı olanların başvuru yapması istendi

Bankalar arka arkaya duyurdu. İş Bankası ve Ziraat bankasından açıklamalar birbiri ardına geldi. Eğer hesabınız varsa dikkat! Bu bankalardan yazılı açıklama geldi. Bankalarda hesabınız varsa dikkate alın...

Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası ve Halkbank art arda 10 sene boyunca işlem görmeyen hesaplardaki paraların TMSF fonuna devredileceklerini bildirerek müşterilerine yazılı açıklamada bulundular. 

Hem kamu bankalarında hem de özel bankalarda zaman aşımına uğrayan hesaplarda bulunan paralar yasa gereği TMSF fonuna devrediliyor. Eğer kişi hesabı ile alakalı olarak on sene boyunca hiçbir işlem yapmadıysa hesapta bulunan miktar TMSF fonlarına aktarılıyor.

Son Tarih 15 Haziran

Yazılı açıklamaları kendi internet siteleri üzerinden yapan bankaların belirttiğine göre 15 Haziran 2021 tarihine kadar mutlaka müşterisi oldukları bankaların şubelerine giderek yardım almalılar.

Ziraat Bankasının açıklaması

Ziraat Bankasının yaptığı açıklamaya göre, Bu sene içerisinde  5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine göre bankalar nezdinde yer alan ve zaman aşımına uğrayacak olan emanet ve mevduat hesapları katılım fonu, emanet ve alacaklar gibi hak sahibi olanlar, yazılı herhangi bir talimatının tarihinden başlayarak on sene içerisinde aranmazlarsa o zaman zaman aşımına tabi olacaklar.

Buna göre ise 01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmi Gazete'de yer alan ve yürürlüğe giren Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'te bulunan sekizinci madde kapsamında Şubat ayından itibaren, alacak listelerini Şubat ayından itibaren internet sitesinde dört ay boyunca ilan etmeli.

Ziraat bankası konu ile alakalı olarak duyurunun yapıldığı web sayfasında bir link paylaştı. Buradaki listeden isim aratılıp bulunduğu takdirde en geç  15 Haziran 2021 tarihi mesai saatinin bitişine kadar hesabın açıldığı şubeye kimlikle gitmeliler. Eğer gitmezlerse bu alacaklar yasa gereğince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun hesabına aktarılacak.

Aynı şekilde İş Bankasının ve Ziraat Bankasının kendi web sitelerindeki duyurular da kontrol edilmeli.