Ziraat Bankasına borcu olanlar dikkat Banka duyurdu 1 Yıl erteleme , taksit ve faizlerde...

Ziraat Bankasına borcu olanlar dikkat Banka duyurdu 1 Yıl erteleme , taksit ve faizlerde...

Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, çiftçilere verilen tarım kredilerine ilişkin açıklama yaptı.

Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, çiftçilere verilen tarımsal kredilerin geçtiğimiz yıl yüzde 24 arttığını ifade etti.

Son 5 yılda çiftçiler tarafından kullanılan tarımsal kredi miktarının 202 milyar lirayı aştığını belirterek, son dönemlerde ödeme güçlüğü çeken çiftçilere  Ziraat bankası olarak kolaylık sunmaya çalıştıklarını da ifade etti.

Alternatif Çözümler Sunacağız

 Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, genel tabloya bakıldığında ödemelerde bir düzelme olduğunu belirtirken bireysel düzlemde bazı kredi kullanıcısı çiftçilerin ödeme zorluğu yaşamasının önüne geçmek istediklerini açıkladı. 

Çiftçilerin ürünlerini de korumaya almak istediklerini ifade eden Pişmaf, herhangi bir doğa olayı neticesinde ürünleri zarar gören çiftçilere, 2020/2015 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında kredilerinin ilgili kısmını 1 yıla kadar ertelenebildiğini veya 5 yıla kadar taksitlendirilebildiğini söyledi. Ayrıca 1 yıla kadar ertelemelerde faizin yüzde 25'ini, 5 yıla  kadar taksitlendirmelerde faizin yüzde 20'sini Hazine ve Maliye Bakanlığının  çiftçi adına karşıladığını da aktardı.  Pişmaf, kredinin sübvansiyonlu ya da  sübvansiyonsuz olduğuna bakmadıklarını, herhangi bir nedenle nakit akışı bozulan ve ödeme güçlüğüne düşen üreticilerin kredileri, Ziraat Bankası uygulamaları  kapsamında 5 yıla kadar taksitlendirilebildiğini ifade etti.

Son 5 yılda Ziraat Bankası'ndan kredi kullanan çiftçi sayısının 2,3 milyon yurttaşı aştığını açıklayan Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf; kredisi devam etmekte olan 685 bin tarımsal üreticinin Ziraat Bankası'ndan aldığı kredi miktarının halen 80 milyar liranın üstünde olduğunu vurguladı. Kullanılan bu kredilerin yaklaşık yüzde 77'sinin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan faiz desteği ile alındığını ifade etti.

Uzun Vadede Üretim ve Verim Artışı Olarak Geri Dönecek

Banka tarafından verilen uzun vadeli yatırım kredi miktarında yüzde 28 oranında artış yaşandığını ifade eden Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, bu yatırımlar 1-2 yıl içerisinde ülkemize üretim ve verim olarak geri dönecektir dedi.