Ziraat Bankası'ndan nakit ihtiyacı olanlara faizsiz devlet destekli kredi

Ziraat Bankası'ndan nakit ihtiyacı olanlara faizsiz devlet destekli kredi

Ziraat Bankası duyurdu, faizsiz kredi fırsatını devlet desteği ile sunacak. Kredi çekmek isteyenlerin ve acil nakit ihtiyacı olanların işini kolaylaştıracak bir fırsat..

Koronavirüs salgınından sonra zor duruma düşen ve zarara uğrayan işletmeler için Ziraat Bankası'ndan büyük bir adım geldi. Devlet desteği ile beraber bankalarda "nefes kredisi" duyurusu yapıldı. Çok az bir faiz ile kredi desteği sağlayan bankaların arasında olan Ziraat Bankası, başvuruda bulunan ve krediye hak kazananlardan ilk altı ay anapara ve faiz ödemesiz dönemli olacak şekilde on sekiz ay vadeli kredi vereceğini açıkladı.

Krediden faydalanma şartları neler?

Söz konusu krediye başvuru yapabilmek için 31.12.2020 tarihinden itibaren bir önceki seneye göre yüzde yirmi beş ya da daha fazla gelir kaybına uğrandığı belgelerle kanıtlanması gerekiyor. Ziraat Bankası'nın duyurduğu krediye Hazine destekli KGF teminat desteği sağlanması ile toplam on sekiz aylık kredi paketi sunulacak. İlk altı ayı geri ödemesiz olacak krediden KOBİ vasfını haiz, Ticaret ve Sanayi, Ticaret, Sanayi ve Deniz Ticaret odalarından herhangi birine kayıtlı olan ya da Ticaret Borsasında kaydı bulunan gerçek/tüzel kişi işletmeler yararlanabilecek.  01.01.2019 tarihinden sonra kurulan işletmelerde ciro kaybı gerekçesi aranmayacak. 

Kişinin ya da grup firmanın kredi için başvuru yapmış olduğu tarihten itibaren Ziraat bankası kayıtlarında iflas, iflas ertelemesi, fesih, konkordato kaydı bulunmayan, ulaşılan son Risk Merkezi verilerine bakıldığında takipte kredisi olmayan müşteri KGF kefaletinden faydalanabilecek.

Kredinin oranları nedir?
2020 sene sonunda cirosu bir milyon liraya kadar olan işletmelere elli bin lira, bir milyon ile on milyon arasında olan işletmelere ili yüz bin liraya kadar kredi sağlanacak. Nefes Kredi Paketi olarak geçen kredi için faiz oranları senelik olarak sabit bir şekilde yüzde 17,50 oranında yansıtılacak. Nefes Kredi Paketi altı ay boyunca ana para ve faiz ödemesiz dönemli olacak şekilde on sekiz ay vadeli olarak kullandırılacak.

En Yeniler