AB, Kızıldeniz'de Husiler'in 11 Saldırısını Engelledi

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Temsilcisi Borrell, Kızıldeniz'de seyrüsefer güvenliği için başlatılan "Aspides" misyonu kapsamında 11 saldırıya karşı konulduğunu duyurdu.

AB, Kızıldeniz'de Husiler'in 11 Saldırısını Engelledi
Yayınlanma Tarihi : 08 Nisan 2024 22:35

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 19 Şubat'ta Kızıldeniz'de seyrüsefer güvenliği için başlatılan "Aspides" misyonunun operasyon komutanı Tuğamiral Vasileios Gryparis ile AB Komisyonu'nda ortak basın toplantısı düzenledi. 

Borrell, Aspides'in Husiler'in Kızıldeniz'deki saldırılarının Avrupa pazarında neden olduğu zararın önüne geçmek ve gemilerin güvenliğini sağlamak amacıyla başlatıldığını belirtti. 

Ayrıca, Husilere karşı bir operasyon yürütülmediğini vurguladı. Borrell, Husiler'in saldırılarının uluslararası hukuku ve seyrüsefer özgürlüğünü ihlal ettiğine değinerek, bu saldırıların bölgeyi istikrarsızlaştırdığını ve güvenlik sorunlarına neden olduğunu ifade etti.

Borrell, "Her yıl dünyadaki ticaret trafiğinin yüzde 13'ü bu sulardan (Kızıldeniz) geçerken bugün sadece günde 70'ten fazla gemi Süveyş Kanalı'nı kullanıyor. Bu yüzden müdahale etmek gerekiyordu." dedi.

'Yeni Bir Stratejik Hedefimiz Var'

Operasyonun başlamasından bu yana geçen iki aydan kısa sürede 68 gemiye yakın koruma sağlandığını ve 11 saldırıya karşı konulduğunu bildiren Borrell, misyonun ayrıca ABD'nin bir grup ülkenin katılımıyla başlattığı "Refah Muhafızı Operasyonu" ile düzenli iletişim halinde olduğunu söyledi.

Borrell, operasyon kapsamında mevcut 4 geminin faaliyet gösterdiğini kaydederek, kapasiteyi artırmak için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

AB misyonunun Gazze'de yaşananlara yanıt olmadığını dile getiren Borrell, "Bizim yeni bir stratejik hedefimiz var. Bu hedef, seyrüsefer özgürlüğünü sağlamak ve uluslararası ticareti güvence altına almak için denizcilerin hayatını korumaktır." dedi.

Borrell, saldırı altındaki stratejik deniz hatlarının korunmasının kritik önemde olduğunu vurgulayarak, "Bunun İran ve Husilerle ya da Gazze'deki savaşla hiçbir ilgisi yok." ifadesini kullandı.

Tuğamiral Gryparis de şimdiye kadar 9 insansız hava aracı, 1 insansız su üstü gemisi ve 1 amfibi gemi balistik füzelerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Gryparis, "Operasyonumuz karada herhangi bir saldırı gerçekleştirmeyecektir." dedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :