AB Komisyonu, Yunanistan'ı AB Adalet Divanına Sevk Etme Kararı Aldı

AB Komisyonu, Yunanistan'da Eylül 2023'te yaşanan büyük sel felaketi sonrası, nehir havzası ve sel risk yönetim planlarının güncellenmemesi konusunda AB Adalet Divanına sevk ediyor.

AB Komisyonu, Yunanistan'ı AB Adalet Divanına Sevk Etme Kararı Aldı
Yayınlanma Tarihi : 13 Mart 2024 22:23

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun açıklamasına göre, AB'nin Su Çerçeve Direktifi'ne ilişkin olarak su kirliliğini azaltmayı ve insanlar ile doğa için gereken su kaynağını sağlamayı amaçlayan önemli bir düzenleme bulunuyor. Buna göre, AB üye ülkeleri 6 yılda bir nehir havzası yönetim planlarını güncelleme zorunluluğuna sahip. Ancak, yapılan açıklamada Yunanistan'ın halen bu güncellemeyi gerçekleştirmediği belirtildi. Su kaynaklarının etkin bir şekilde yönetilmesi ve su kirliliğinin azaltılması açısından bu durum endişe verici olarak tanımlanırken, tarafların işbirliği içinde hareket etmesi ve yönetim planlarının güncellenmesi için gerekli adımların atılmasının önemli olduğu vurgulandı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; AB Sel Direktifi çerçevesinde de üye ülkelerin 6 yılda bir sel risk yönetimi planlarını rapor etmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, ancak Yunanistan'ın bu konuda herhangi bir adım atmadığı belirtildi.

Açıklamada, Komisyonun daha önce birkaç kez uyarıda bulunmasına rağmen Yunanistan'ın bu konuda yetersiz kaldığı ve AB Adalet Divanına sevk edileceği kaydedildi.

Yunanistan'ın Tesalya bölgesinde Eylül 2023'te yaşanan sel felaketi nedeniyle 750 bin dönümün üzerinde alan sular altında kalmış, selin tarım ve hayvancılığa verdiği zarar ülke ekonomisine de büyük yara açmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :