ABD, İsrail-Lübnan Sınırındaki Geriliminin Artmaması İçin Diplomatik Çözüm Arayışında

ABD, İsrail-Lübnan sınırında gerginliğin artmasını istemediklerini ve diplomatik çözüm arayışında olduklarını bildirdi.

ABD, İsrail-Lübnan Sınırındaki Geriliminin Artmaması İçin Diplomatik Çözüm Arayışında
Yayınlanma Tarihi : 20 Haziran 2024 23:44

ABD, İsrail-Lübnan sınırında gerginliğin artmasını istemediklerini ve diplomatik çözüm arayışında olduklarını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mathew Miller, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Hizbullah'ın sınırdan yürüttüğü saldırılarda büyük artış olduğuna ve bu saldırıların İsrailli köy ve sivil altyapıları hedef aldığına dikkat çekti.

Miller, "İsrail-Lübnan sınırında gerginliğin artmasını istemiyoruz." dedi.

ABD'nin gerginliği engellemek için diplomatik çözüm arayışında olduğunu belirten Miller, bu tutumu sürdüreceklerini kaydetti.

"İsrail'e Desteği Sadece Kelimelerle Değil, Fiiliyatta Da Gösteriyoruz"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ABD'yi ülkesine silah sevkiyatı yapmayı reddetmekle suçladığı videoyla ilgili ise Miller, "Geçen hafta (ABD) Dışişleri Bakanı (Anthony Blinken), Başbakan'la (Netanyahu) görüşmesinde doğrudan İsrail'in güvenliğine olan kararlılığımızı vurguladı." ifadesini kullandı.

Miller, ABD'nin İsrail'e desteğini sadece kelimelerle değil, fiiliyatta da gösterdiğinin altını çizdi.

Bu konu hakkında "kamuya açık şekilde ileri geri konuşmanın" fayda sağlamayacağını kaydeden Miller, "7 Ekim'den beri yaptığımız gibi, faaliyetlerimizin gerçekleri göstermesine izin vereceğiz." dedi.

Miller, Netanyahu'nun "engellerden" bahsederken neyi kastettiğini anlamadıklarını, bir sevkiyat dışında desteğin sürdüğünü ifade etti.

İsrail'e gerekli teçhizatın sağlandığını dile getiren Miller, "Herhangi bir engel yok." bilgisini verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :