ABD, Konser Saldırısından Önce Rusya'ya Yazılı Uyarıda Bulunduklarını Açıkladı

Beyaz Saray, Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Moskova'daki konser salonuna yapılan terör saldırısına ilişkin Rusya'ya önceden yazılı olarak uyardıklarını açıkladı.

ABD, Konser Saldırısından Önce Rusya'ya Yazılı Uyarıda Bulunduklarını Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2024 23:07

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Moskova'nın, söz konusu saldırının arkasında Ukrayna veya ABD'nin olabileceğine yönelik iddialarını reddederek, bunun Rus yönetiminin olayı çarpıtma yöntemi olduğunu savundu.

Kirby, açıklamasında Moskova'daki terör saldırısının tek sorumlusunun DEAŞ olduğunu kaydederek, "Açıkçası ABD, bu saldırıyı önlemeye çalışmıştır ve bunu Kremlin biliyor. 22 Mart'taki saldırıdan önce ABD yönetimi, Rus yetkililere, Moskova'daki toplu etkinlik ve konserlere yönelik terör tehdidine ilişkin açık ve detaylı bilgi iletmiştir." ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı Kirby, ABD'nin 7 Mart'ta Moskova saatiyle 11.15'te, daha önce de kullandıkları prosedürlere uygun şekilde, söz konusu terör tehdidine ilişkin "yazılı" güvenlik uyarı notunu ilettiğini aktardı.

Bir gün sonra da bölgede yaşayan Amerikan vatandaşlarına yönelik kamuya açık güvenlik uyarısı yaptıklarını vurgulayan Kirby, daha önce de benzer terör tehdidi değerlendirmelerini Rus yetkililere ilettiklerini ifade etti.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :