ABD'de Müslümanlara Yönelik Ayrımcılık İsrail'in Gazze'ye İlk Saldırdığı Tarihten İtibaren Arttı

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), ABD'de Müslümanlara yönelik ayrımcılığın İsrail'in Gazze'ye saldırdığı ilk gün 7 Ekim 2023'ten sonra arttığını bildirdi.

ABD'de Müslümanlara Yönelik Ayrımcılık İsrail'in Gazze'ye İlk Saldırdığı Tarihten İtibaren Arttı
Yayınlanma Tarihi : 02 Nisan 2024 22:47

2023 yılında ABD'de Müslümanlara yönelik artan ayrımcılığı ele alan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) raporuna göre, 2022'ye kıyasla ayrımcılığa uğrayan Müslüman sayısında yüzde 56 artış yaşandığı belirtiliyor. 

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Müslüman çoğunluklu ülkelere uyguladığı seyahat yasağının ardından bu artışın yaşandığına dikkat çekiliyor. 

Raporda, ayrımcılığa uğrayan kişi sayısının 2021'e oranla 1341 arttığı ve şikayetlerin yüzde 44'ünün 2023'ün son 3 ayında yapıldığı da vurgulanıyor. Bu rapor, ABD'de Müslümanlara yönelik ayrımcılığın endişe verici boyutlara ulaştığını gösteriyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Müslümanlara karşı yapılan ayrımcılığın 7 Ekim sonrasında arttığı vurgulanan raporda, 2023'ün son üç ayında, "iş yerinde ayrımcılık başta olmak üzere, nefret söylemi ve eğitimde ayrımcılık" gibi çeşitli şikayetlerin 3 bin 578'e ulaştığı bildirildi.

Filistin'e destek veren öğrenci gruplarının birçok üniversitede kapatıldığı ifade edilen raporda, Filistin yanlısı tutumu nedeniyle pek çok kişinin de işe alınmadığı belirtildi.

Raporda, Müslüman bireylerin göç ve iltica taleplerinin "terörist olma ihtimaline karşı kasıtlı olarak bekletildiği" ve en büyük ayrımcılığın da bu alanda yapıldığı kaydedildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :