Afganistan'da Sel Felaketi: Ankara Büyükelçiliği'nden Yardım Çağrısı

Afganistan'ın Ankara Büyükelçiliği, ülkenin çeşitli bölgelerinde meydana gelen seller nedeniyle uluslararası toplumdan yardım çağrısında bulundu.

Afganistan'da Sel Felaketi: Ankara Büyükelçiliği'nden Yardım Çağrısı
Yayınlanma Tarihi : 11 Mayıs 2024 23:56

Yoğun yağışlar Afganistan'ın kuzeydoğusunda sel felaketine neden oldu. Bağlan, Gor, Badahşan ve Herat vilayetleri en çok etkilenen bölgeler arasında yer alıyor. Sel felaketi nedeniyle can kayıpları ve maddi hasarlar meydana geldi.

Afganistan'ın Ankara Büyükelçiliği sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, felaketten duyduğu üzüntüyü dile getirerek uluslararası toplumdan ve Türkiye'den yardım çağrısında bulundu.

"Felaketin ardından tüm sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluşların ihtiyaç sahiplerine gerekli yardımların sağlanmasına yardımcı olacakları umulmaktadır." ifadeleri kullanılan açıklamada, Türkiye, Türk yardım kuruluşları ve bu ülkede yaşayan iyiliksever Afganlardan afetzedelere insani yardım yapılması konusunda işbirliği çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Afganistan Büyükelçiliği bir kez daha afetzedelere başsağlığı dileklerini bildirir ve ülke içindeki durumu yakından takip ederek ev sahibi ülke ve uluslararası kuruluşlardan gelecek her türlü insani yardımı kolaylaştırmaya ve koordine etmeye tamamen hazır olduğunun altını çizer."

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Afganistan'da Bağlan, Gor, Badahşan ve Herat vilayetleri başta olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinde şiddetli seller yaşanırken, kayıp sayısının artmasından endişe ediliyor.

Yetkililer, selden etkilenen bölgelere yönelik acil yardım çalışmalarının başlatıldığını duyurmuştu.

Afganistan'da kış aylarında yağan karın havaların ısınmasıyla erimesi, şiddetli yağışlar ve altyapının yetersiz olması sonucu meydana gelen seller can ve mal kayıplarının artmasına neden oluyor. Ülkede her yıl yüzlerce kişi bu nedenle hayatını kaybediyor.

Bağlan vilayetinde meydana gelen seller sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 300'ü aşmıştı.

Kaynak: Haber Merkezi/Ulusal Post

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :