AİHM'den polis müdahalesi kararı! Soruşturma açıldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2016'da düzenlenen gösterilerde polis müdahalesi sonucu sağ gözünü kaybeden gösterici ile ilgili önemli bir karar verdi.

AİHM'den polis müdahalesi kararı! Soruşturma açıldı
Yayınlanma Tarihi : 05 Aralık 2023 21:54

Avrupa insan hakları mahkemesinden Fransa ile ilgili önemli bir karar geldi. İnsanlık ve işkenceyle ilgili açıklama yapıldı.

 RFI'nin haberine göre, AİHM, 2016'da çalışma reformuna karşı yapılan gösterilerde polisin attığı göz yaşartıcı bomba nedeniyle sağ gözünü kaybeden Laurent Theron'un başvurusunu değerlendirdi.

Theron'un avukatları, yaptıkları yazılı açıklamada, 7 yıllık yasal mücadelede, AİHM'nin Theron'un davasında Fransa'ya karşı yasal işlem başlatmasıyla benzeri görülmemiş bir dönüş yaşandığını ifade etti.

AİHM'nin Theron lehine karar vermesi halinde bu kararın, Fransa'da polis müdahalesi sonucu yaralanan göstericiler ve özellikle sarı yelekliler için emsal teşkil edebileceği belirtiliyor.

Theron'nun avukatları, müdahale anında polisin herhangi bir tehdit altında olmadığını savunurken, ulusal mahkeme geçen yıl verdiği kararda "meşru müdafaa" yaptığı gerekçesiyle müdahalede bulunan polisi aklamıştı.

Muhabir: Şeyma Uzundere-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :