Almanya'dan Yunan Bakana Filistin Yanlısı Tutumu Nedeniyle 'Siyasi Faaliyetlere Katılım' Yasağı

Yunanistan'ın eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, İsrail'in abluka altına aldığı Filistin'i destekleyen söylemleri nedeniyle Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından kendisine Almanya'daki siyasi faaliyetlere katılım yasağı getirdiğini duyurdu.

Almanya'dan Yunan Bakana Filistin Yanlısı Tutumu Nedeniyle 'Siyasi Faaliyetlere Katılım' Yasağı
Yayınlanma Tarihi : 13 Nisan 2024 21:51

Yunanistan'ın eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Almanya'da siyasi faaliyetlere katılım yasağı getirildiğini sosyal medya hesabından duyurdu. 

Varufakis, Almanya'yı siyasi amaçla ziyaret edemeyeceğini ve çevrim içi toplantılara katılmasının yasaklandığını belirtti. 

Yasağın sebebinin 12 Nisan'da Berlin'de düzenlenen Filistin Kongresi için planladığı Filistin'e destek konuşması olduğunu söyledi. Konuşmasının Alman polisi tarafından engellendiğini aktaran Varufakis, söz konuşmayı web sitesi üzerinden paylaştı.

Varufakis, konuşmasında, Filistinlilerin yaklaşık 80 yıldır adeta bir yarı açık cezaevinde yaşadığını, asgari düzeyde gıda ve su ile idare ettiğini, dış dünya ile bağlantısının bulunmadığını ve periyodik olarak bombalandığını vurguladı.

'Evrensel İnsan Hakları Özgürlüğü Savunuyoruz'

Filistinlilere yaşadıkları kısıtlı alanda gölgesine sığınacakları ve meyvesini tadacakları bir ağaç bile bırakılmadığını vurgulayan Varufakis, Filistinli çocukların keskin nişancılar tarafından öldürüldüğüne de işaret etti.

Varufakis, kimin işlediğine bakmaksızın soykırımı ve savaş suçlarını kınadığını belirterek, "Çünkü Güney Amerika ve Güney Afrika'da olduğu gibi İsrail-Filistin topraklarında da ırkçılığa karşı çıkıyoruz. Çünkü tarihi Filistin topraklarında Yahudiler, Filistinliler, Bedeviler ve Hristiyanlar arasında eşitlik, evrensel insan hakları ve özgürlüğü savunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Filistin Asıllı Rektör De Almanya'ya Sokulmamıştı

İsrail'in Gazze saldırılarının başlamasının ardından 9 Ekim 2023'te bölgeye giderek 40 gün boyunca görev yapan Glasgow Üniversitesi'nin Filistin asıllı Rektörü, cerrah Gassan Ebu Sitte de dün, X'teki hesabından yaptığı paylaşımda, Gazze'de yaşadıklarını anlatması için Berlin'deki konferansa davet edildiğini ancak ülkeye girişinin engellendiğini belirtmişti.

Ebu Sitte, "Alman hükümeti benim ülkeye girmemi zorla engelledi. Uluslararası Adalet Divanının bir soykırım tanığının susturulması, Almanya'nın devam eden katliamdaki suç ortaklığını artırıyor." ifadesini kullanmıştı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :