Biden Yönetimi, Kongre'ye Bildirmeden İsrail'e Yeni Savaş Uçağı ve Bomba Sevkiyatına Onay Verdi

Biden yönetimi, kamuoyuna duyurmadan, Gazze'deki saldırılarına devam eden İsrail'e yeni savaş uçağı ve binlerce yeni güdümsüz bomba sevkiyatına onay verdi.

Biden Yönetimi, Kongre'ye Bildirmeden İsrail'e Yeni Savaş Uçağı ve Bomba Sevkiyatına Onay Verdi
Yayınlanma Tarihi : 30 Mart 2024 00:03

Amerikan Washington Post (WP) gazetesi, ismi açıklanmayan Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, Biden yönetiminin yakın zaman önce İsrail'e yeni silah sevkiyatını onayladığını belirtti.

Haberde, Biden yönetiminin söz konusu sevkiyatları daha önceki Kongre bildirimlerine göre yaptığı için bu sefer Kongre'ye bildirmeden ve kamuoyuna duyurmadan gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

25 Adet F-35 ve Binlerce Güdümsüz Bomba Satışına Onay

ABD yönetimi, kamuoyuna açıklamadan, Gazze'deki saldırılarına devam eden İsrail'e 25 adet F-35 ve uçak motorunun satışına onay verdi. 2,5 milyar dolarlık satışa ilişkin ilk Kongre onayı 2008 yılında yapılan bir bildirime dayandığı için ABD Dışişleri Bakanlığı bu sefer kamuoyuna ve Kongre'ye herhangi bir bildirimde bulunmadı. Bununla birlikte, ABD yönetimi, 1800 adet MK84 güdümsüz bomba ile 500 adet MK82 güdümsüz bombanın da gönderilmesine onay verdi.

İsrail'in Gazze'ye attığı MK84 bombalarının sivil kayıplarında büyük rol oynadığı belirtiliyor çünkü bu bombalar 900 kilogram civarında ağırlığı ve yıkıcı hasarıyla biliniyor. Benzer şekilde, 220 kilogramlık MK82 bombaları da güdümsüz olmaları sebebiyle hedef gözetmeksizin atılan bombalar kategorisinde tanımlanıyor.

Pakette MK84 ve MK82 bombalarının yanı sıra başka mühimmatlar da bulunuyor.
 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :