BM: İsrail, Gazze'ye Yardım Erişimi Zorlaştırmaya Devam Ediyor

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, 1-18 Haziran tarihleri arasında Gazze'nin kuzeyine planlanan 61 insani yardım operasyonundan sadece 28'inin gerçekleştiğini açıkladı.

BM: İsrail, Gazze'ye Yardım Erişimi Zorlaştırmaya Devam Ediyor
Yayınlanma Tarihi : 20 Haziran 2024 22:59

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in Gazze'ye insani yardım girişini engellemeye devam ettiğini duyurdu. BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq'ın yaptığı açıklamaya göre, İsrail yetkilileri, 1-18 Haziran tarihleri arasında Gazze'nin kuzeyine planlanan 61 insani yardım operasyonundan sadece 28'ine izin verdi. 8 operasyon giriş izni alamadı, 16 operasyon geciktirildi ve 9 operasyon ise iptal edildi.

BM Sözcü Yardımcısı, "Gazze'ye yönelik insani yardım operasyonlarının kolaylaştırılması ve tüm engellerin kaldırılması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Yerinden Edilenler Çok Zor Koşullar Altında Mücadele Veriyor

Gazze'nin güneyinde yerinden edilen yüz binlerce kişinin çok zor koşullar altında mücadele verdiğine işaret eden Haq, barınak, sağlık hizmeti, gıda, su ve hijyene erişimin zayıf olduğunu ifade etti.

Haq, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) yerinden edilmiş kişilerin bulunduğu 4 farklı tesiste insani yardım durumuna ilişkin tespit yaptığını belirterek, insanların tadilat gerektiren ve sıcaklardan korumayan aşırı kalabalık çadırlarda yaşamak zorunda kaldığını bildirdi.

Suya erişimin çok düşük düzeyde olduğunu ve insanların deniz suyu kullanmak zorunda kaldığını vurgulayan Haq, hijyen koşulları nedeniyle hastalıkların yayıldığını ifade etti.

Haq, birçok ailenin günde sadece bir öğün yemek yediğini, bazılarının ise 2 ya da 3 günde bir öğün yiyebildiğini söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :