BM'den Arakanlı Mülteciler İçin 852,4 Milyon Dolarlık Yardım Çağrısı

BM, Arakanlı mültecilere ve onlara ev sahipliği yapan Bangladeş'e destek için hazırladığı 'Arakan İnsani Krizine İlişkin 2024 Ortak Müdahale Planı'nı duyurdu.

BM'den Arakanlı Mülteciler İçin 852,4 Milyon Dolarlık Yardım Çağrısı
Yayınlanma Tarihi : 13 Mart 2024 20:39

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve ortaklarınca hazırlanan "Arakan İnsani Krizine İlişkin 2024 Ortak Müdahale Planı"nın, Bangladeşli yetkililerin öncülüğünde başladığı belirtildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Uluslararası topluma, Arakanlı mülteciler ve onlara ev sahipliği yapan topluluklara yönelik yardımın iki katına çıkarılması çağrısında bulunulan açıklamada, Arakanlı mültecilere, onlara ev sahipliği yapan Bangladeş'e ve diğer topluluklar da dahil yaklaşık 1,35 milyon insana ulaşmak için 852,4 milyon dolarlık finansmana ihtiyaç olduğu hatırlatıldı.

Myanmar'daki çatışmaların tırmanmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, Bangladeş ile uluslararası dayanışmaya ve mültecilerin korunmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Bangladeş'in, birçoğu 7 yıl önce Myanmar'dan kaçan yaklaşık 1 milyon Arakanlı mülteciye ev sahipliği yaptığı kaydedildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :