Brezilya, İsrail'in Gazze Saldırılarına Tepki Olarak Tel Aviv Büyükelçisini Geri Çekti

Brezilya, İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden hava saldırılarına tepki olarak Tel Aviv'deki büyükelçisini "istişareler" için geri çağırdığını duyurdu.

Brezilya, İsrail'in Gazze Saldırılarına Tepki Olarak Tel Aviv Büyükelçisini Geri Çekti
Yayınlanma Tarihi : 29 Mayıs 2024 20:49

Brezilya, İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden saldırılarına tepki olarak Tel Aviv Büyükelçisi Frederico Meyer'i "istişareler" için geri çağırdı. Bu gelişme, 19 Şubat'ta İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'yı "istenmeyen kişi" ilan etmesinin ardından yaşandı.

Brezilya'nın İsrail'deki diplomatik temsilciliği, maslahatgüzar seviyesinde hizmet vermeye devam edecek.

Ulusal basına konuşan üst düzey Brezilyalı yetkili, İsrail'e yeni bir büyükelçinin kısa zamanda atanmayacağını belirtti.

Süreç

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva’nın İsrail’in Gazze’deki işgalini Nazi lider Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetmesine tepki olarak 19 Şubat'ta "istenmeyen kişi" ilan edildiğini belirtmişti.

Lula da Silva, İsrail'in Gazze'yi işgalini "soykırım" şeklinde niteleyerek, Nazi lider Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetmiş ve Gazze Şeridi'nde olanların "savaş değil, soykırım" olduğunu söylemişti.

İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu da Lula da Silva’nın sözlerine tepki göstermiş ve "kırmızı çizginin aşıldığını" dile getirmişti.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :