Brezilya'daki Sel Felaketinde Son Durum: 148 Ölü, 127 Kayıp

Brezilya'nın güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletini vuran sel felaketinde can kaybı artıyor.

Brezilya'daki Sel Felaketinde Son Durum: 148 Ölü, 127 Kayıp
Yayınlanma Tarihi : 14 Mayıs 2024 21:30

Brezilya'nın güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde iki haftadır etkili olan yağışların neden olduğu sellerde can kaybı ve hasar artmaya devam ediyor.

Son gelen bilgilere göre, sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 148'e, kaybolanların sayısı ise 127'ye yükseldi. Yaralı sayısının 807 olduğu ve selden etkilenen kişi sayısının ise 2 milyon 115 bini geçtiği aktarıldı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; 81 bin kişinin kilise, okul ve spor salonlarında misafir edildiği ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

Öte yandan yerel basında çıkan habere göre, ABD ve Japonya'dan felaket bölgesine uluslararası insani yardım gönderilecek.

Felaket Durumu İlan Edilmişti

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, 3 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "Son derece istisnai bir durumdan geçiyoruz. Bu, kritik bir olay değil, eyalet tarihinin en yıkıcı olayıdır." ifadelerini kullanmıştı.

Leite, trajedinin büyüklüğü nedeniyle 180 günlüğüne "felaket durumu" ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için ciddi gayret gösterdiklerini söylemişti.

Felaketin etkilediği alanları iki kez ziyaret eden Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, bölgeyi yeniden ayağa kaldıracaklarını ifade etmişti.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :