Çin Devlet Başkanı Şi'den Batılı Ülkelerin Rusya'ya Yaptırımlarını 'Bumeranga' Benzetti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Pekin'in ev sahipliğinde organize edilecek BRICS Liderler Zirvesi öncesinde Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yaptırımlarını, bumerang benzetmesiyle, kendilerini ve gelişmekte olan ülkeleri etkilediğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı Şi'den Batılı Ülkelerin Rusya'ya Yaptırımlarını 'Bumeranga' Benzetti
Yayınlanma Tarihi : 23 Haziran 2022 02:26

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmaya başladığı ilk günden bu yana ABD, Kanada, İngiltere, Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri ve diğer Batı müttefiklerin ortak hareket ederek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmak üzere yakın akraba, dost ve elitlere yönelik uyguladıkları yaptırımları Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, eleştirdi.

Anadolu Ajansı'ndan Emre Aytekin'in haberine göre; BRICS Liderler Zirvesi öncesinde düzenlenen iş forumunda konuşan Şi, hegemonya arayışının ve bloklar arası cepheleşmenin barış ve güvenlik sağlamadığını belirtti.

Şi, "Ukrayna krizi, dünyadaki herkes için yeni bir uyanma çağrısı. Bu (kriz), bize güç konumunda olmaya duyulan kör inancın, güvenliğini diğerlerinin güvenliği pahasına sağlamaya çalışmanın güvenlik ikileminden başka sonucu olmayacağını hatırlatıyor." ifadesini kullandı.

Büyük, gelişmiş ülkelerin ekonomi politikalarında sorumlu hareket etmesi, izledikleri politikaların olumsuz etkilerinin ve gelişmekte olan ülkelere getirdiği ağır yükün farkında olması gerektiğine işaret eden Şi, şöyle devam etti:

"Yaptırımların iki ucu sivri kılıç olduğu ve bumerang etkisiyle uygulayanlara zarar verdiği çok defa kanıtlanmıştır. Uluslararası maliye ve para sistemlerindeki hakimiyetini, küresel ekonomiyi siyasileştirmeye, kendileri için kaldıraç ve silah olarak kullanmaya çalışanlar, sonunda kendilerine ve diğerlerine zarar verecek, tüm dünyaya felaket getirecektir."

Şi'nin, yaptırımlara yönelik eleştirilerini Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu BRICS grubunun zirve toplantısı öncesinde dile getirmesi dikkati çekti.

Kaynak:Haber Kaynağı