Çin'de Son 61 Yılın En Şiddetli Yağışları Evleri ve Yolları Yuttu

Çin'de 12 bölgeyi etkisi altına alan, muson sezonu öncesi günlerdir etkili olan şiddetli yağışlar ülkenin güneyinde evleri, arazileri ve yolları yuttu, on binlerce kişi mağdur oldu.

Çin'de Son 61 Yılın En Şiddetli Yağışları Evleri ve Yolları Yuttu
Yayınlanma Tarihi : 27 Haziran 2022 23:39

Çin'de gelecek ay başlaması beklenen muson yağmurları sezonu öncesi meydana gelen şiddetli yağışları 12 bölgeyi etkisi altına aldı. Ülkenin güney bölgesinde etkisini artıran yağışlar nedeniyle evler, araziler ve bazı yollar sular altında kaldı. Aralıksız devam eden yağışlar nedeniyle 100 binin üzerinde kişi olumsuz etkilendi.

Anadolu Ajansı'ndan Mehmet Alaca'nın haberine göre; Ulusal Meteoroloji Merkezinden yapılan açıklamada, ülkede gelecek ay başlaması beklenen muson sezonu öncesi şiddetli yağışlar yarın akşama kadar sürecek.

Yağmurlar Çongçing, Sıçuan ve Guicou, İç Moğolistan, Liaoning, Cilin, Şandong, Ciangsu ve Anhui, Hınan, Hubey ve Hunan'ın dahil olduğu 12 bölgeyi etkisi altına aldı.

Sıçuan eyaletinde bu sabah 42 binden fazla kişi tahliye edilirken, bölgede aralıksız sağanak yağışlar 60 binden fazla kişiyi olumsuz etkiledi.

Yağışlar nedeniyle alçak bölgelerde yer yer seller meydana geliyor.

Hong Kong menşeli South China Morning Post gazetesinin haberinde de ülkenin güneyinde son 61 yılda kaydedilen en şiddetli yağışlar nedeniyle oluşan sellerin "evleri, ekili arazileri ve yolları yuttuğu" ifade edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı