Dışişleri Bakanı Fidan'dan Gazze çıkışı! "Devletler sorunu sahiplenmeli"

Dışişleri Bakanı Fidan, "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan Gazze çıkışı! "Devletler sorunu sahiplenmeli"
Yayınlanma Tarihi : 08 Aralık 2023 22:11

Bu evden gitmeli Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze ile ilgili önemli ifadelerde bulundu. Bu noktadan sonra bölgedeki devletlerin bu soruna çözüm üretmek zorunda olduğunu ifade etti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyeleriyle birlikte ABD temasları kapsamında Washington'da bulunan Fidan, Four Seasons Oteli'nde Temas Grubu üyeleriyle beraber basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bakan Fidan, Gazze meselesinin artık giderek bölgesel bir krize dönüşmeye başladığı uyarısında bulunarak, "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli." diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bugün yapacakları görüşmenin önemine de değinen Fidan, uluslararası toplumla birlikte özellikle ABD'nin üstüne düşen sorumluluğunu yerine getirmesinin elzem olduğuna işaret etti.

 

Muhabir: Hakan Çopur,Şerife Çetin

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :