DSÖ: Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde Yaşanan Durum Çok Vahim

DSÖ Sözcüsü Harris, İsrail ordusunun Gazze kentinde baskın düzenlediği ve tamamen yıkarak çekildiği Şifa Hastanesi'ne ilişin yaptığı yorumda, ateşkes çağrısı yapan kararının uygulanması ve çatışmaların derhal durdurulması gerektiğinin altını çizdi.

DSÖ: Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde Yaşanan Durum Çok Vahim
Yayınlanma Tarihi : 02 Nisan 2024 22:01

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, AA muhabirinin, "İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin en büyük sağlık kompleksi Şifa Hastanesi'nden çekildiğini duyurdu. Hastane yaklaşık iki hafta kuşatma altında kaldı. Şu an tamamen yıkılmış ve işlevsiz durumda. Buranın bir 'ölüm evine' dönüştürüldüğü ve etrafta çürüyen cesetler olduğu belirtiliyor. Hastane ve çevresindeki son durum nedir, ekipleriniz ulaşabildi mi? Bir ordunun, bir hastaneyi bu hale getirmesi sizce ne anlam ifade ediyor?" sorusunu yazılı yanıtladı.

DSÖ'nün bugün Şifa Hastanesi'ne bir ekibini göndermeyi planladığı ancak henüz onay alamadığı belirtilirken, DSÖ'nün misyonlarının çoğunun reddedildiğine dikkat çeken Harris, Şifa Hastanesi Müdür Vekili Marwaan Abu Saadah'ın kompleksteki binaların tamamen yıkıldığını ve yakıldığını aktardığını ifade etti. 

Saadah'ın "Bir daha Şifa Hastanesi'nde bu şekilde çalışmak mümkün değil. Hastane sonsuza kadar yok oldu." sözleri de vurgulandı. Hastanelerin savaş alanı olarak kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Harris, hastalar ve sağlık çalışanlarının korunması gerektiğinin altını çizdi.

'Çatışmalar Derhal Durdurulmalı'

Harris, Gazze halkının hayatını ve sağlığını korumanın tek yolunun, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin ateşkes çağrısı yapan kararının uygulanması ve çatışmaların derhal durdurulması olduğunu değerlendirdi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :