Dünyaca Ünlü Şarkıcı Aya Nakamura, Fransa'da Irkçıların Hedefi Oldu

'Pookie', 'Djadja' ve 'Copines' adlı şarkılarıyla ünlenen Mali asıllı Fransız şarkıcı Aya Nakamura'nın 2024 Paris Olimpiyatları'nın açılışında şarkı söyleme ihtimali, ırkçı kesimin tepkisini çekti.

Dünyaca Ünlü Şarkıcı Aya Nakamura, Fransa'da Irkçıların Hedefi Oldu
Yayınlanma Tarihi : 12 Mart 2024 21:46

Ulusal basında yer alan haberlere göre, 'Pookie', 'Bobo', 'Djadja' ve 'Copines' adlı şarkılarıyla dünyaya adını duyuran Mali asıllı Fransız şarkıcı Aya Nakamura (Aya Danioko), 2024 Paris Olimpiyatları'nın açılış töreninde sahne alabileceği yönündeki haberlerin ardından ırkçıların hedefi haline geldi. 

Aşırı Sağcılar: Fransa'yı Temsil Etmiyor

Aşırı sağcı Les Natifs isimli grup, başkentte Nakamura'nın şarkı sözlerini değiştirdikleri "Mümkün değil Aya, burası Paris, Bamako pazarı değil" yazılı pankart açtı.

Ünlü şarkıcı, X hesabından yaptığı paylaşımda, kendisine yönelik saldırılara "Irkçı olabilirsiniz ama sağır değil" şeklinde karşılık verdi.

Olimpiyat Organizasyon Komitesi ise "Aya Nakamura'ya yapılan ırkçı saldırılar nedeniyle şok içinde oldukları" açıklamasını yaparak, "dünyanın en çok dinlenen Fransız sanatçılarından birine" tam destek verdiklerini dile getirdi.

Fransa Spor Bakanı Amelie Oudea-Castera ise Nakamura'ya hitaben "Önemli değil, insanlar seni seviyor. Hiçbir şey hakkında endişelenme." dedi.

'Fransa'da Irkçı ve Vatansever Olamazsın'

Solcu Boyun Eğmeyen Fransa Partisi (LFI) milletvekili Antoine Leaument ise X hesabından yaptığı paylaşımda, ünlü şarkıcıyı hedef alan aşırı sağcılara yönelik, "Ülkelerini sevdiklerini iddia ediyorlar ama dünyada Edith Piaf’tan sonra en çok dinlenen ve Fransızca konuşan şarkıcıyı dışlamak istiyorlar. Fransa’da ırkçı ve vatansever olamazsınız." yorumunu yaptı.

BFMTV'nin anketine göre, Fransızların yüzde 60'ından fazlası Nakamura'nın olimpiyatlarda sahne almasının "iyi bir fikir" olmadığı görüşünde.

28 yaşındaki ünlü şarkıcının sadece Youtube'da bir milyara yakın dinlenmesi olan şarkıları bulunuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :