Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo Silahlı Saldırıya Uğradı, Olay Yerinde Yaşamını Yitirdi

Japonya'nın Nara kentinde Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek vermek için katıldığı etkinlikte göğsünden silahla vurularak ağır yaralanan eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo, hayatını kaybetti.

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo Silahlı Saldırıya Uğradı, Olay Yerinde Yaşamını Yitirdi
Yayınlanma Tarihi : 08 Temmuz 2022 17:15

Japonya'nın en uzun süre iktidarda kalan Başbakanı Abe Şinzo, Nara'daki Yamato-Saidaji İstanyonu'nda güzenlenen seçim kampanyasına konuşma yaptığı sırada uğradığı silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Abe'yi vuran zanlının ise 41 yaşındaki Öz Savunma Kuvvetlerinde deniz güçlerinin eski bir mensubu olduğu öğrenildi.

Anadolu Ajansı'ndan Behlül Çetinkaya ve Nuri Aydın'ın haberine göre; Japonya Devlet Televizyonu NHK'nin haberine göre, Abe, kentte Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek için Nara'daki Yamato-Saidaiji İstasyonu karşısındaki açık hava etkinliğinde yaptığı konuşma sırasında göğsünden vuruldu.

İki el silah sesinin ardından kanlar içinde kalan eski Başbakan acil hastaneye kaldırıldı.

Japonya Devlet Televizyonu NHK, saldırının ardından ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Abe'nin öldüğünü duyurdu.

Saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen ve Japonya'nın askeri gücü durumundaki Öz Savunma Kuvvetlerinde deniz güçlerinin eski bir mensubu olan 41 yaşındaki Yamagami Tetsuya, olay yerinden uzaklaşamadan yakalanırken kullandığı el yapımı iki namlulu silah da ele geçirildi.

Branda Altında Taşınarak Helikoptere Bindirildi

Saldırı anına ilişkin Japon basını ve sosyal medyada yer alan görüntülerde, silahın patladığı anda çıkan ses nedeniyle alandaki sivillerin korktuğu görülürken, silahın patlama anında bir duman çıktığı da görüntülere yansıyor.

Bir başka görüntüde ise Abe'nin kanlar içinde yerde yattığı görülürken, eski Başbakan'ın bir branda altında taşınarak helikoptere bindirildiği de görüntülerde yer alıyor.

Japonya'nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten Abe, ülkenin en uzun süre iktidarda kalan başbakanı olmuştu. Abe görevi, iki yıl önce sağlık gerekçeleriyle bırakmıştı.

"Saldırıyı En Sert Dille Kınıyorum"

Saldırıya ilişkin iktidar ve muhalefet cephesinden de açıklamalar geldi. Başbakan Kishida Fumio, "Demokrasinin temeli olan seçimlerin öncesinde yaşanan bu barbarca saldırı kabul edilemez. Saldırıyı en sert dille kınıyorum." derken, saldırının motivasyonuyla ilgili henüz bir bilgi olmadığını söyledi.

Muhalefet partileri ise mitinglerini ertelediklerini açıkladı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı