Gazze Şeridi'nde insanlık dramı büyüyor

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Gazze kentine bir litre dahi yakıt girmediği ve bölgedeki 700 bin Filistinlinin insanlık dramı yaşadığı ifade ediliyor.

Gazze Şeridi'nde insanlık dramı büyüyor
Yayınlanma Tarihi : 26 Kasım 2023 20:22

Gazze Belediye Başkanı Yahya e-Serrac, AA muhabirine önemli açıklamalarda bulundu. Yahya e-Serrac, Gazze'de yıkımın çok büyük boyutta olduğunu ve sıkıntıların devam ettiğini ifade etti.

  • İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlüğüne verilen insani ara 3. gününde
  • Gazze'nin kuzeyinde çok kısıtlı imkanlarla yalnızca 3 hastane çalışıyor
  • Gazze'deki insani ara Filistinlilerin haftalardır yaşadığı felaketi gözler önüne serdi
  • İsrail hapishanesindeki 39 Filistinli esir serbest bırakıldı
  • Hamas'ın serbest bıraktığı İsrailli 13 esir İsrail'e ulaştı
  • İsrail Filistinlilerin sembolik yapılarını hedef alıyor

Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaklaşık 700 bin kişinin temel hizmetlere ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Serrac, ilk yardım ve arama kurtarma ekiplerinin hareket edebilmesi için yolların açılması, kuyuların ve istasyonların çalıştırılması, çöplerin toplanıp kentin doğusundaki Cuhr ed-Dik bölgesindeki çöp toplama alanına nakledilmesi gerektiğini söyledi.

Serrac, söz konusu hizmetlerin verilebilmesi için yakıta ihtiyaç duyduklarını ancak şu ana kadar Gazze kentine bir litre bile yakıt girmediğini dile getirdi.

Gazze Şeridi'ne bugün 200 yardım tırının girmesinin beklenildiğini hatırlatan Serrac, özellikle kuzey bölgelerinde yakıt başta olmak üzere gıda, su ve elektriğe acil ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Muhabir: Mohammed Majed,Gülşen Topçu-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :