Gerginliğin Gölgesinde: Kremlin, Batı'nın Provokasyonlarına Cevap Olarak Nükleer Tatbikatı Önemli Görüyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batı'nın Rusya'ya karşı giderek artan düşmanlığı nedeniyle nükleer kuvvetlerin tatbikat yapmasının ve savaş hazırlığının sürdürülmesinin önemli olduğunu belirtti.

Gerginliğin Gölgesinde: Kremlin, Batı'nın Provokasyonlarına Cevap Olarak Nükleer Tatbikatı Önemli Görüyor
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2024 23:14

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere Rusya'nın Belarus ile stratejik olmayan nükleer silah tatbikatının ikinci aşamasını başlatmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Avrupa kıtasında durumun oldukça gergin olduğuna dikkati çeken Peskov, "Her gün Avrupa başkentlerinin ve Washington'un eylemleri ve kararlarıyla Rusya'ya karşı yeni düşmanlıklar kışkırtılıyor. Provokasyon her gün yaşanıyor. Dolayısıyla elbette bu tür tatbikatlar ve savaş hazırlığının sürdürülmesi bizim için çok önemli." ifadelerini kullandı.

Genel olarak tatbikatı "normal uygulama" olarak nitelendiren Peskov, "Belli silah türleri varsa, o zaman silahlı kuvvetlerin savaşa hazırlığını uygun seviyede tutması ve tatbikat yapması gerekir." diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kararıyla Belarus ordusu ile stratejik olmayan nükleer kuvvetlerin tatbikatının ikinci aşamasına geçildiğini bildirmişti.

Bakanlık, 21 Mayıs'ta ülkenin Güney Askeri Bölgesi'nde stratejik olmayan nükleer silahların kullanımına yönelik tatbikat başlattığını duyurmuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :