Gürcistan, AB'den 'Aday Ülke' Statüsü Alamadı, Halk Sokağa İndi

Gürcistan'ın Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine destek veren eylemciler, başarısızlıktan sorumlu tutukları Başbakan İrakli Garibaşvili'nin istifa etmesini, hükümet binasının önünde gerçekleştirdikleri eylemde sloganlarla istedi.

Gürcistan, AB'den 'Aday Ülke' Statüsü Alamadı, Halk Sokağa İndi
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2022 01:01

Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün gerçekleşen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu liderler zirvesinde, AB Komisyonu Rusya'nın saldırısı altında özgürlük mücadelesi veren Ukrayna'yı ve sınır komşusu Moldova'yı AB 'aday ülke' statüsü verilmesine karar verirken, Gürcistan'ın başvurusunu daha sonra tekrardan değerlendirmek üzere rafa kaldırdı.

Anadolu Ajansı'ndan Davit Kachkachishvili'nin haberine göre; Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te sokağa çıkan göstericiler, ülkelerine Avrupa Birliği (AB) tarafından dün "aday ülke" statüsü verilmemesi nedeniyle hükümeti suçlayarak Başbakan İrakli Garibaşvili'ye istifa çağrısında bulundu.

Başkent Tiflis'te Parlamentonun önünde düzenlenen gösteride halk, AB Zirvesi'nde Gürcistan'a "aday ülke" statüsü verilmemesine tepki gösterdi.

Göstericiler, ülkelerinin aday ülke yapılmaması nedeniyle hükümeti suçladı.

Gürcistan'ın AB'ye üyelik sürecine destek veren eylemciler, bu "başarısızlıktan" hükümetin sorumlu olduğunu dile getirdi.

Zirvede Ukrayna ve Moldova'ya adaylık statüsü verildiğini hatırlatan eylemciler, Gürcistan'a ise Avrupa perspektifi sunulduğunu ve kriterleri karşılaması kaydıyla durumunun daha sonra yeniden değerlendirilmesi yönünde karar alındığını aktardı.

Eylemciler, Başbakan İrakli Garibaşvili'ye istifa çağrısında bulundu.

Gösteri organizatörlerinden Şota Digmelaşvili, şimdilik Gürcistan'a AB aday ülke statüsü verilmediğini ama bazı reformları uygulamak için ülkeye 6 aylık bir süre tanındığını kaydetti.

Digmelaşvili, hükümetin bu süreç içinde 12 maddelik kriterleri karşılamasının mümkün olmadığını belirtti.

Başbakan Garibaşvili'yi istifa etmeye davet eden Didmelaşvili, hükümete bir hafta süre verdiklerini ve taleplerin yerine getirilemediği sürece 3 Temmuz'dan itibaren kesintisiz gösteriler düzelemeye başlayacaklarını ifade etti.

Zelenskiy: "Asla Pes Etmeyeceğiz"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Tiflis'te düzenlenen gösteriye görüntülü mesajla hitap etti

Zelenskiy, mesajında ülkesine AB aday ülke statüsü verildiğini ve Gürcistan'ın da aynı yolda olduğunu belirterek, "Yürüyün, size yardım edeceğiz. Ukrayna ve Gürcistan sonsuza kadar birlikte." ifadesini kullandı.

Ukrayna ve Gürcistan'ın, Rusya'ya karşı mücadele ettiğini kaydeden Zelenskiy, "Asla pes etmeyeceğiz. Abhazya ve Güney Osetya sizin olduğu gibi Donbas ve Kırım da bizim topraklarımızdır." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı