Guterres'ten, küresel ısınmayı engellemek için anlaşma teklif etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, tüm fosil yakıtların kullanılmasını engellemek için harekete geçilmesi gerektiğini duyurdu.

Guterres'ten, küresel ısınmayı engellemek için anlaşma teklif etti
Yayınlanma Tarihi : 11 Aralık 2023 22:21

Tüm dünyayı en çok etkileyen problemlerden biri olan küresel ısınmanın getirdiği iklim değişikliğiyle ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Fosil yakıtların kullanımının azaltılmasıyla ilgili anlaşma önerildi.

Guterres, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP 28) kapsamında Dubai'de konuştu.

BM Genel Sekreteri, ülkelerin fosil yakıtların "aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması" konusunda anlaşmaya varması gerektiğini söyledi.

"İklim krizinin temel nedeni olarak görülen fosil yakıt üretimi ve tüketimiyle mücadeleye odaklanılmasının" önemini vurgulayan Guterres, fosil yakıt üretimine bağımlı gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçlarının da ele alınması gerektiğinin altını çizdi.

Guterres, büyük şirketlerin karbon salımını azaltmak için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini kaydetti.

İklim adaleti konusunda daha kararlı olunmalı

Pek çok gelişmekte olan ülkenin, iklim krizi nedeniyle sıkıntı içerisinde olduğuna dikkati çeken Guterres, daha fazla adaptasyona ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Guterres, gelişmiş ülkelerin finansman ve uyum konusunda verdiği tüm taahhütleri eksiksiz ve şeffaf şekilde yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Muhabir: Ecem Şahinli Ögüç-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :