İngiliz Ordusundan İsrail'e Dikkat Çeken Askeri Uçuş: Tam 60 Sefer Düzenledi

İngiliz Declassified UK'in haberine göre, İngiliz ordusu, Ekim 2023'ten bu yana İsrail'e 60 askeri uçuş gerçekleştirdi. Bu uçuşların çoğu, Güney Kıbrıs'ta bulunan Akrotiri Hava Üssü'nden kalktı.

İngiliz Ordusundan İsrail'e Dikkat Çeken Askeri Uçuş: Tam 60 Sefer Düzenledi
Yayınlanma Tarihi : 30 Mayıs 2024 21:50

İngiliz Declassified UK adlı araştırmacı gazeteciliği platformunun haberine göre, İngiliz ordusu Ekim 2023'ten bu yana İsrail'e 60'tan fazla askeri uçuş gerçekleştirdi. Bu uçuşların çoğu, Güney Kıbrıs'ta bulunan İngiliz "egemen üs" Akrotiri Hava Üssü'nden kalktı.

Uçuşların amacı tam olarak bilinmemekle birlikte, İngiltere Savunma Bakanlığı, uçuşların "diplomatik temaslarda bulunan bakanları ve üst düzey yetkilileri taşımak" ve "hayat kurtaran tıbbi malzemelerin taşınması" için kullanıldığını açıkladı.

Bakanlık, bu uçuşların hangi kargoları taşıdığına dair tam açıklama istendiğinde ise, "7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail'e inen RAF'a ait uçaklar, diplomatik ve savunma angajmanlarını yürüten bakanlar, yetkililer ve İngiltere Silahlı Kuvvetleri personeli tarafından ve hayat kurtaran tıbbi malzemelerin taşınması için kullanılmıştır." yanıtını verdi.

Öte yandan, Bakanlık, savunma angajmanının neleri kapsadığı ve bu uçuşlarda kaç İngiliz askeri personelinin İsrail'e taşındığına dair ayrıntılı bilgi de vermedi.

İngiliz hükümeti, İsrail askeri uçaklarına ilişkin bilgiyi "güvenlik" nedeniyle açıklamadı

İskoçya'daki Alba Partisi'nin İngiltere Parlamentosundaki temsilcisi Kenny MacAskill, geçen ay Savunma Bakanı'na ilettiği yazılı soruda, 7 Ekim'den bu yana İsrail Hava Kuvvetlerine ait kaç uçağın İngiliz havalimanı ve üslerini kullandığına ilişkin bilgi talep etmişti.

Silahlı Kuvvetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Leo Docherty, talebe ilişkin cevabında, "Savunma Bakanlığı, operasyonel güvenlik nedeniyle yabancı askeri uçakların hareketleri ve operasyonlarıyla ilgili bilgi paylaşmamaktadır." ifadesini kullanmıştı.

Declassified UK'in yaptığı araştırma, İsrail'e ait 9 askeri uçağın Ekim 2023-Şubat 2024 arasında İngiliz pistlerine iniş yaptığını ortaya koymuştu.

Buna göre, İsrail askeri uçakları, Glasgow ve Birmingham'daki havalimanları ile Suffolk ve Oxfordshire'daki askeri üslere iniş yapmıştı.

Declassified'ın sorusunu yanıtlayan İskoçya hükümeti, İsrail Hava Kuvvetlerinin Glasgow Prestwick Havalimanı'nı askeri üs olarak kullanmadığını duyurmuştu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :