İran ile İsrail Arasında Gerilim Tırmanıyor: Bu Kez Durum Ciddi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail'in muhtemel saldırısına 'daha güçlü' ve 'daha kapsamlı' yanıt vereceklerini söyleyerek, iki ülke arasındaki gerilimi daha da tırmandırdı.

İran ile İsrail Arasında Gerilim Tırmanıyor: Bu Kez Durum Ciddi
Yayınlanma Tarihi : 15 Nisan 2024 22:00

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hossein Amir-Abdollahian'ın, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile yaptığı telefon görüşmesi yaptı.

Abdollahian'ın, İsrail'e yapılan saldırının meşru müdafaa kapsamında gerçekleştirildiğini ve bölgedeki krizlerin temelinde İsrail'in politikalarının olduğunu belirtti. Ayrıca, İngiltere'nin Gazze'deki sivil ölümlere verdiği desteği eleştirdi ve İngiltere'nin İran'ın tepkisine şaşırtıcı bir şekilde tepki göstermesinden endişe duyduğu ifade etti.

İsrail'in Gazze'de on binlerce sivili öldürdüğü saldırıya İngiltere'nin verdiği desteği eleştiren Abdullahiyan, "Son altı ayda mazlum Gazze halkının üzerine yüz binlerce ton bomba atılırken İngiltere'nin, İran'ın Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin 51. maddesine göre meşru müdafaa çerçevesinde İsrail rejiminin diplomatik mekanlara barbarca saldırısına verdiği tepkiden endişe duyması şaşırtıcıdır." değerlendirmesinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı, Tel Aviv'in İran topraklarına muhtemel saldırısına ilişkin ise, "İran, bölgede gerilimin tırmanmasını istemiyor ancak İsrail rejimi macera ararsa bir sonraki tepkimiz süratli, daha güçlü ve daha kapsamlı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Cameron ise İran'ın İsrail'e askeri saldırısının endişe verici olduğunu ifade ederek, "İsrail'den karşılık vermemesini isteyeceğiz çünkü son dönemde yaşananların tekrar ve daha geniş çapta yaşanmasını istemiyoruz." dedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :