İsrail 'Alarm' Veriyor: İran'a Olası Bir Saldırı İçin Hazır

İsrail Hava Kuvvetleri, İran'a yönelik muhtemel bir saldırı için yürüttüğü hazırlıkları tamamladığı duyurdu.

İsrail 'Alarm' Veriyor: İran'a Olası Bir Saldırı İçin Hazır
Yayınlanma Tarihi : 16 Nisan 2024 00:12

İsrail devlet televizyonu KAN'ın yayınında, İsrail'in İran'a karşı sınırlı bir saldırı planladığı ve bu saldırının bölgeyi kapsamlı bir savaşa sürüklemeyeceği belirtildi. Ayrıca İran'ın ilk kez kendi topraklarından doğrudan bir saldırı gerçekleştirdiği için İsrailli yetkililerin karşılık vermenin zorunlu olduğu görüşünü taşıdığı vurgulandı. 

İsrail Hava Kuvvetlerinin İran'a yönelik olası bir saldırı için hazırlıklarını tamamladığı ve saldırının ne şekilde olacağı konusunda bilgi verilmediği ifade edildi.

Yayında bilgisine başvurulan bir İsrailli yetkili, ülkesinin İran'a yönelik planlanan bir saldırı öncesinde Amerika Birleşik Devletleri'ne bildirimde bulunmak konusunda Washington'a söz verdiğinin altını çizdi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi, İran Saldırısına Yanıt Verileceğini Söyledi

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İran'ın İsrail'e hava saldırısına karşılık vereceklerini belirtti.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Halevi, İran'ın 13 Nisan'da düzenlediği saldırıda "hafif" hasar oluştuğu söylenen İsrail'in güneyindeki Nevatim Hava Üssü'nü ziyaret etti.

Halevi, burada yaptığı açıklamada, İran'ın "İsrail'in stratejik yeteneklerine zarar vermek istediğini" ama bu saldırıya hazırlıklı olduklarını dile getirdi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi, "İleriye bakıyoruz, adımlarımızı düşünüyoruz ve bu kadar çok füzenin, seyir füzesinin ve İHA'nın (insansız hava aracı) İsrail topraklarına fırlatılması bir yanıtla karşılık bulacaktır." ifadesini kullandı.

Öte yandan İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari de düzenlediği basın toplantısında İran saldırısında birisi pist yakınına, ikisi açık alana ve biri de bir binanın yakını olmak üzere 4 füzenin Nevatim Hava Üssü'ne isabet ettiğini belirtti.

Hasarın "küçük" olduğunu ifade eden Hagari, Nevatim Hava Üssü'nün her zamanki gibi faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Savaş Kabinesi, İran Saldırısına Karşılık Verme Kararı Aldı

İsrail’deki Kanal 12 Televizyonu, kaynak göstermediği haberinde, Tel Aviv yönetiminin İran’ın hava saldırısına karşı verilecek yanıt konusunda karar verdiğini öne sürdü.

Haberde, Savaş Kabinesi'nin İran’ın saldırısına karşı “açık ve etkili” bir şekilde karşılık verme kararı aldığı belirtilirken, İsrail’in tepkisinin, İran’ın gerçekleştirdiği “büyüklükteki bir saldırının tepkisiz kalmayacağı” mesajını vermeyi amaçladığı ifade edildi.

Netanyahu'nun, İran’ın Saldırısına Karşılık Vereceklerini Söylediği İddia Edildi

İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu’nun, lideri olduğu Likud partisi üyesi bakanlara “İsrail’in, İran’ın saldırısına karşılık vereceğini söylediği” belirtildi.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre, Netanyahu Likud üyesi bakanlarla yaptığı toplantıda, İsrail’in İran saldırısına vereceği yanıtı ele aldı.

Haberde, Netanyahu’nun bakanlara, “İsrail, İran’ın saldırısına karşılık verecek ancak bunu akıllıca yapmalı, içgüdüsel olarak değil.” dediği kaydedildi.

Netanyahu’nun ayrıca, “İran saldırının ne zaman geleceğini bilmeden gergin bir şekilde beklemeli, tıpkı İsrail’e aynısını yaptığı gibi.” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Öte yandan üst düzey bir İsrailli yetkilinin ise “İsrail'in İran’a yanıt vereceği ancak meselenin sadece ne zaman ve neresi olduğunu” söylediği belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :