İsrail Hükümeti şimdi de gazetelere saldırıyor

İsrail hükümeti, orduya karşı "bozguncu ve asılsız propaganda ile devlete karşı kışkırtıcı yayın yaptığı" iddiasıyla Haaretz gazetesine ceza verdirmek için harekete geçti.

İsrail Hükümeti şimdi de gazetelere saldırıyor
Yayınlanma Tarihi : 23 Kasım 2023 22:52

Sivilleri katleden İsrail bu kez ordu hakkında istemedikleri yayın yaptığı belirtilen bir gazeteye yaptırım uygulamak için harekete geçti.

İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Karhi, Haaretz gazetesine kamu ilanlarının verilmemesi ve aboneliklerin durdurulması yönünde hükümete öneride bulundu.

  • İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda öldürülenlerin sayısı 14 bin 854'e yükseldi
  • Gazze'de çatışmalara insani ara süreci, yarın yerel saatle 07.00'de başlayacak
  • İsrail: Gazze'de serbest bırakılacak İsrailli esirlerin isim listesini teslim aldık

Bakan Karhi, hükümete sunduğu önerinin nedeninin "Haaretz gazetesinin savaş sırasında bozguncu ve asılsız propaganda ile İsrail devleti aleyhine sürdürdüğü kışkırtıcı yayınlar" olduğunu savundu.

Karhi, hükümete "İsrail ordusu, polis, İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet (Şabak), bakanlıklar ve herhangi bir kamu şirketi dahil olmak üzere tüm devlet kullanıcılarının reklam ve abonelik ücretlerinin durdurulması gibi Haarez'e hiçbir şekilde fon sağlanmaması" yönünde bir teklif sunduğunu aktardı.

Gazetenin, "savaşın hedeflerini baltalayan, askeri çabayı ve toplumsal dayanıklılığı zayıflatan bir saldırı çizgisi benimsediğini" öne süren Karhi, devlet kurumlarının Haaretz gazetesinden hizmet satın almayı durdurmasının, İsrail vatandaşlarının hissettiği ağır zararı azaltacağını iddia etti.

Muhabir: Abdel Ra'ouf D. A. R. Arnaout,Ali Semerci-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :