İsrail, Lübnan'ın güneyinde yasaklı silahı kullandı

İsrail ordusu Lübnan'ın güneyindeki sınır bölgelerinde insanlık suçu olan ve yasaklı olan beyaz fosfor bombası ve ağır topçu atışlarıyla saldırılar düzenledi.

İsrail, Lübnan'ın güneyinde yasaklı silahı kullandı
Yayınlanma Tarihi : 09 Kasım 2023 20:01

Hamas'ın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonunun ardından İsrail resmi olarak savaş durumuna geçti ve ardından Gazze Şeridi'nde katliam yapmaya başladı. Çevredeki ülkelerde de zaman zaman çatışmalar meydana geliyor.

Lübnan resmi ajansı NNA'da yer alan haberde, İsrail'in Lübnan'ın güneyine yönelik saldırılarına ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusu, Lübnan toprakları içerisinde yer alan ve sınırdaki El-Hiyam Ovası'na birden fazla beyaz fosfor bombası fırlattı.

Fosfor bombası nedeniyle ova üzerinde bir müddet "beyaz bir sis" yayılırken, beyaz fosfor uzun süre havada kaldı.

İsrail ayrıca, Kefr Kella ve Burc el-Mulk beldelerinin çevreleriyle Hamamis Tepelerini de ağır topçu atışlarıyla vurdu.

Hizbullah ise yaptığı açıklamada İsrail tarafındaki Metula yerleşim birimine güdümlü füzeyle saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Sınırdan İsrail ordusu ile Hizbullah arasındaki çatışmaların sesleri gelmeye devam ediyor.

Uluslararası Af Örgütü, daha önce yaptığı açıklamada, İsrail'in Lübnan'ın sınır bölgelerine beyaz fosfor bombası ile saldırılar düzenlediğini belirtmişti.

Lübnan Tarım Bakanı Abbas Hacı Hasan, 2 Kasım'da yaptığı açıklamada, İsrail'in fosfor saldırısı nedeniyle 40 bin zeytin ağacının tamamen yandığını duyurmuştu.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana Lübnan'ın güneyinde yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 63 Hizbullah mensubu ve 4 İsrail askeri öldü.

Muhabir: İdiris Okuduci-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :