İsrail Medyası: Savunma Bakanı Gallant, İsraillileri Lübnan İle Savaşa Hazırlıyor

İsrail'in Yediot Ahronot gazetesinde yer alan bir haberde, Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın, İsraillileri Lübnan ile savaşa hazırlamayı düşündüğünü içeren detaylar yer aldı.

İsrail Medyası: Savunma Bakanı Gallant, İsraillileri Lübnan İle Savaşa Hazırlıyor
Yayınlanma Tarihi : 02 Nisan 2024 22:05

İsrail'in Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant, kuzeyde Hizbullah'a karşı olası bir savaş durumunda İsraillileri hazırlamanın en iyi yolunu bulmak amacıyla bir toplantı düzenledi. 

Tel Aviv'in dün Şam'da İranlı yetkililere yönelik saldırının sorumluluğunu henüz üstlenmemesine rağmen, eğer bu saldırıyı üstlenirse, Hizbullah ve İranlı destekçileriyle geniş çaplı bir savaşa hazırlamak için gerçek bir ihtiyaç oluşacağı belirtildi. 

Gallant'ın ayrıca, halkın savaş olasılığını nasıl algılayacağına ilişkin kamuoyu yoklamaları yapılması talimatını verdiği ve bir savaş durumunda halkın nasıl bilgilendirileceğinin en iyi yolunun tespit edilmesini talep ettiği bildirildi.

Haber şöyle devam etti:

"Savunma Bakanı Gallant, yalnızca İsrail halkının yükselen savaş olasılığına verdiği tepkiden değil aynı zamanda Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın kamuoyunu bilinçlendirme kampanyasına vereceği tepkiden de endişe duyuyor.

Nasrallah'ın İsrail medyasının sıkı bir takipçisi olduğu düşünülüyor. Konuşmalarında sık sık İsrail'deki kamuoyunun duyarlılığını analiz ediyor. Dolayısıyla Nasrallah, böyle bir kampanyayı İsrail ile askeri çatışmayı yoğunlaştırmak için bir fırsat olarak görebilir."

Lübnan ile savaşa dair bir kampanya meselesinin İsrail ordusundaki üst düzey subayları da rahatsız ettiğine dikkati çeken gazetede ayrıca adı belirtilmeyen İsrailli kaynağın "(Lübnan'a karşı) kampanyayı hızlandırmalıyız. Vatandaşların paniğe kapılmaları için değil, farkındalık yaratmak ve neye hazırlandığımızı tam olarak bilmeleri için." dediği ifade edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :