İsrail, yine cuma namazı vakti saldırdı! Mescid-i Aksa yine karıştı...

İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılınmasına izin vermemek için elinden geleni yaptı. Filistinli gençlere saldırdı.

İsrail, yine cuma namazı vakti saldırdı! Mescid-i Aksa yine karıştı...
Yayınlanma Tarihi : 27 Ekim 2023 21:00

Hamas'ın başlattığı Aksa Tufanı operasyonunun ardından İsrail Gazze Şeridi'ne kontrolsüzce saldırmaya başladı. Saldırılar cuma günleri daha da sertleşiyor.

Mescid-i Aksa çevresinde kısıtlamalarını sürdüren İsrail yönetimi, geçen haftalarda olduğu gibi bu hafta da cuma namazını burada kılmak isteyenlere yaş kısıtlaması getirdi.

  • Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: İsrail'in saldırılarında ölenlerin sayısı son 24 saatte 298 artarak 7 bin 326'ya yükseldi
  • İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 29 bin konut tamamen yıkıldı

Eski Şehir bölgesinde demir bariyerlerle yoğun güvenlik önlemleri alan İsrail güçleri, sabah saatlerinden itibaren Filistinli gençlerin Aksa'ya girişine izin vermedi.

Aksa'ya alınmayan Filistinli gençlerin bir çoğu, Mescid-i Aksa'yı karşıdan gören Ra's el-Amud Mahallesi'ndeki camide namazlarını kıldı. İsrail polisi burada da yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Mescid-i Aksa'nın kapılarında bekleyen İsrail polisleri cuma namazı kılmak isteyen ancak içeri alınmayan Filistinlilere zaman zaman müdahale ederek güç kullandı.

Aksa'nın içine alınmayan gazetecilerin, caminin çevresinden yayın yapması da zaman zaman İsrail tarafından engellendi, görüntü almalarına izin verilmedi.

Filistinli "yaşlı kadın ve erkeklerin" ise cuma namazına son iki haftaya göre daha kalabalık şekilde katıldığı gözlendi.

İslami Vakıflar İdaresinde isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, İsrail'in kısıtlamaları nedeniyle bu hafta Aksa'da sadece 5 bin Filistinlinin cuma namazı kılabildiğini söyledi.

İsrail polisi ve cumadan çıkan Filistinli gençlerin bekleyişi sürüyor.

Muhabir: Enes Canlı,Mücahit Aydemir,Zeynep Tüfekçi Gülay-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :