İsrail'de 'Halkın Güvenini Kazanarak Savaşa Devam Etmek İçin' Erken Seçim Çağrısı

İsrail'in Gazze'ye saldırıları için kurulan Savaş Kabinesi'nin üyesi Benny Gantz, 'halkın yeniden güvenini kazanarak savaşa devam etmek için' erken seçim çağrısında bulundu.

İsrail'de 'Halkın Güvenini Kazanarak Savaşa Devam Etmek İçin' Erken Seçim Çağrısı
Yayınlanma Tarihi : 03 Nisan 2024 22:21

Jerusalem Post'un haberine göre, Savaş Kabinesi'nin üyesi Benny Gantz, düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun savaş kabinesine katılmasından bu yana seçimler konusunda ilk kez net bir tarihe işaret etti. 

Gantz, İsrail siyasi sisteminin, Gazze'ye saldırıların üzerinden bir yıl geçmesi nedeniyle eylül ayında ulusal seçimlere gitmeyi kabul etmesi gerektiğini söyledi. Son haftalarda konu hakkında siyasi liderlerle görüştüğünü ve Netanyahu'yu da bilgilendirdiğini aktaran Gantz, konuyla ilgili diyaloğu sürdüreceğinin altını çizdi. Bu gelişmelerle birlikte İsrail siyasetinde seçim atmosferi iyice belirginleşmeye başladı.

Gantz, eylül ayında seçime gitmenin "halkın yeniden güvenini kazanarak savaşa devam etmek için" gerekli olduğunu savunarak, seçimlerin İsrail'e uluslararası destek sağlayacağını da öne sürdü.

Savaş Kabinesi üyesi Gantz, teklifinin kabul edilmesi için "her şeyi yapacağını" da sözlerine ekledi.

Netanyahu'dan Jet Hızından Yanıt

Başbakan Netanyahu, Gantz'ın eylül ayında seçimlere gidilmesi çağrısını reddetti.

Netanyahu'nun Likud Partisi tarafından yapılan açıklamada, İsrail savaşa devam ederken Gantz'ın "küçük siyasetle uğraşmayı bırakması" gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, "Şu anda bir seçim bizi böler ve felce uğratır, Refah'taki operasyona ve esir anlaşması şansına ciddi şekilde zarar verir. Hükümet, savaşın tüm hedeflerine ulaşana kadar devam edecek." denildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :