İsrail'in Gazze'deki Saldırılarında Yapay Zeka Kullandığı Ortaya Çıktı

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yapay zeka kullanarak sivil nüfustan altyapıya kadar zarar vermesini kınadı.

İsrail'in Gazze'deki Saldırılarında Yapay Zeka Kullandığı Ortaya Çıktı
Yayınlanma Tarihi : 15 Nisan 2024 23:36

Birleşmiş Milletler (BM) raportörlerinin Gazze'deki yıkım üzerinde yapay zekanın etkisi hakkında yaptıkları yazılı açıklama, İsrail'in Gazze'ye saldırısının ardından altı ay içinde yaşanan tahribatın boyutlarına yer verildi.

Açıklamada, Gazze'deki konut ve sivil altyapının diğer çatışmalara kıyasla çok daha fazla zarar gördüğü vurgulanarak, Filistin halkının temel ihtiyaçlarından mahrum bırakıldığı ifade edildi. 

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese'in insan hakları konseyine sunduğu raporda da bu sistematik tahribatın "insanlık suçu ve soykırım" olduğu belirtti.

İsrail, Savaş Suçlarına Bir Yenisini Ekledi

Açıklamada, iddiaların kanıtlanması durumunda İsrail ordusunun "Gospel", "Lavender" ve "Where's Daddy?" gibi yapay zeka sistemleri kullanmasının, yapay zekanın Gazze'deki can kayıpları ve konutların tahrip edilmesini artırdığının söylenebileceği belirtildi.

Savaşın ilk haftalarında, yüksek konutlar ve kamu binaları gibi hedeflerin bombalandığı hatırlatılan açıklamada, "Hedef durumunda olmayan binalar görünüşe göre sadece halkı şoke etmek ve Hamas üzerindeki sivil baskıyı artırmak amacıyla bombalandı." ifadelerine yer verildi.

Gazze'deki tüm evlerin yüzde 60 ila 70'inin ve Gazze'nin kuzeyindeki evlerin yüzde 84'ünün ya tamamen yıkılmış ya da kısmen hasar görmüş olduğu kaydedilen açıklamada, Dünya Bankası, BM ve Avrupa Birliği'nin, Gazze Şeridi'nde bugüne kadar meydana gelen hasarın 18,5 milyar dolara denk geldiğini tahmin ettiği aktarıldı.

Açıklamada, İsrail'in Gazze'de yapay zeka ve bağlantılı askeri direktiflerle Gazze'de sivilleri katletmesi ve konutlar, temel hizmetler ve altyapıya emsalsiz hasar vermesi kınandı.

33 binden fazla kişinin öldürüldüğü ve Gazze sakinlerinin yüzde 75'ine tekabül eden 1,7 milyon kişinin yerinden edildiği söz konusu yıkımın ardından Gazze'nin yeniden inşası için "onarıcı bir yaklaşımın" gerekli olduğu vurgulanan açıklamada, bu yasal ve ahlaki sorumluluğun, "Gazze'yi yok eden işgalci güç İsrail'in yanı sıra savaşa ve işgale askeri, maddi ve siyasi destek sağlayan ülkelerin" omuzlarında olduğu vurgulandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :