İtalya'nın Campi Flegrei Bölgesinde Deprem Paniği! 40 Yıldır Yaşanan En Şiddetli Sarsıntı Oldu

İtalya'nın Napoli kenti yakınlarındaki volkanik bölge Campi Flegrei'de dün akşam peş peşe yaşanan depremler, bölge halkında paniğe yol açtı.

İtalya'nın Campi Flegrei Bölgesinde Deprem Paniği! 40 Yıldır Yaşanan En Şiddetli Sarsıntı Oldu
Yayınlanma Tarihi : 21 Mayıs 2024 22:51

İtalya'nın Napoli kenti yakınlarında volkanik bir bölge olan Campi Flegrei'de dün akşam peş peşe kaydedilen depremler, bölge halkında endişeye yol açtı. 

Dün akşam 19.51 ile 23.00 saatleri arasında 160'dan fazla deprem kaydedildi. En büyüğü 4,4 şiddetinde olan bu deprem, son 40 yıldır bölgede yaşanan en şiddetli sarsıntı oldu. Depremler can ve mal kaybına yol açmasa da bazı binalarda çatlaklar oluştu ve bazı binalardan parçalar döküldü.

Depremlerin merkez üssü Pozzuoli'de ilk ve orta dereceli okullarda da eğitime bugün ihtiyaten ara verildiği aktarıldı.

Sarsıntılar sebebiyle bölge halkının bir kısmı geceyi evde geçirirken, Pozzuoli'deki kadın cezaevi de tedbiren tahliye edildi. Buradaki 140 mahkumun başka cezaevlerine nakledildiği bildirildi. Bölgedeki sarsıntılar nedeniyle 18 apartmanın da boşaltıldığı belirtildi.

Bu arada, Başbakan Giorgia Meloni de yarın ilgili bakanlar ve bürokratlarla acil bir toplantı yapacak.

Sivil Savunma Bakanı Nello Musumeci de toplantıda bölgeye dair olası ek müdahaleler ile halihazırda uygulanmakta olan müdahalelerinin masaya yatıracağı bilgisini verdi.

Meloni hükümeti, Campi Flegrei için geçen yıl toplu tahliyeye yönelik acil durum planlarını da güncellemişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :