Kaliforniya'da Orman Yangınları Felaket Boyutunda: 10 Yılda 52 Bin Kişi Hayatını Kaybetti

ABD'nin Kaliforniya eyaletini 2008 ile 2018 yılları arasında kasıp kavuran orman yangınlarının dumanı, beklenmedik bir felakete yol açtı.

Kaliforniya'da Orman Yangınları Felaket Boyutunda: 10 Yılda 52 Bin Kişi Hayatını Kaybetti
Yayınlanma Tarihi : 10 Haziran 2024 01:32

ABD'nin Kaliforniya eyaletini saran orman yangınlarının dumanı, sadece evleri ve ormanlık alanları değil, insan hayatını da yakıyor. Son 10 yılda orman yangınlarından çıkan duman zehirlenmesi nedeniyle en az 52 bin kişinin hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Science Advance isimli bilim dergisinde yayımlanan çalışmada, ABD'li bilim insanları orman yangını riskinin yüksek olduğu California'da yangın dumanı içerisindeki ince partikül maddelerin (PM2.5) insan sağlığı üzerindeki etkisini inceledi.

Bilim insanları, araştırmalarında, California'da 2008-2018'de orman yangınlarından çıkan dumanın içerisindeki partikül maddelerden oluşan kirlilik nedeniyle 52 ila 55 bin arasında insanın erken yaşta yaşamını yitirdiği sonucuna ulaştı.

Eyalete bağlı Los Angeles kentinde aynı dönemde 9 binden fazla kişinin orman yangını dumanına bağlı olarak hayatını kaybettiğine işaret edilen araştırmada, Los Angeles'in ölüm oranının en yüksek kent olduğu belirtildi.

California Üniversitesinden (UCLA) bilim insanları, orman yangını dumanının solunum ve kalp gibi birçok sağlık sorununa neden olduğunu vurguladı.

Araştırmada, 39 milyon nüfusu bulunan California gibi iklim değişikliğine bağlı olarak orman yangını riskinin yüksek olduğu yerlerde yangın etkilerini azaltmak için uzun vadeli adımların atılması gerektiği kaydedildi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :